PKN Orlen szykuje się do ważnego przejęcia?! Podpisano list intencyjny!

PKN Orlen szykuje się do ważnego przejęcia?! Podpisano list intencyjny!

Daniel Obajtek zapowiedział tańszy diesel, benzynę i LPG?

Podaj dalej

Narodowe koncerny w większości przypadków są dumną konkretnego kraju. PKN Orlen, jako grupa energetyczna, jest liderem w sprzedaży paliw płynnych w Polsce. Coraz więcej mówi się o tym, że prezes Orlenu przygotowuję firmę do kolejnego ważnego przejęcia.

Najczęściej w biznesie potrzebna jest stabilność finansowa, aby móc utrzymać, a w dalszej perspektywie rozwinąć swoją pozycję na rynku. Niestety zmiany w cenach surowców na całym świecie spowodowały, że niektóre zakłady mają poważne problemy. Wspominaliśmy o kłopotach Grupy Azoty Puławy, która wstrzymała produkcję. Pracownicy obawiają się, że ich los jest niemal pewny i w najbliższej przyszłości rozpoczną się zwolnienia.

Wszystko jest w zawieszeniu

Dzisiaj wiadomo jedynie tyle, że pomiędzy PKN Orlen i Grupą Azoty Puławy podpisano list intencyjny, który otwiera drzwi do przeprowadzenia badań nad potencjalnym przejęciem przez Orlen azotów. Ze względu na rozpędzającą się kampanię wyborczą z pewnością wszystkie decyzje zapadną dopiero po wyborach i ocenie sytuacji politycznej, a także gospodarczej. Obecnie podpisanie takiego dokumentu jest wyłącznie gestem i nie jest w żadnej sposób wielkim zobowiązaniem.

12.01.2022 Warszawa Konferencja nt strategicznego rozwoju Grupy Orlen fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
n/z: Daniel Obajtek

Anwil Włocławek kością niezgody?

W tym całym procesie są dwa problemy: pierwszym i najważniejszym jest Anwil Włocławek, przedsiębiorstwo, które produkuje nawozy i znajduje się już w portfolio PKN Orlen. Posiadanie dwóch bardzo podobnych podmiotów w jednej grupie energetycznej wydaje się pozbawione wielkiego sensu.

Zapłacą za to kierowcy

Istnieje obawa, że za kolejne „zakupy” PKN Orlen zapłacą kierowcy i rolnicy. Wszelkie koszty związane z potencjalnym przejęciem Grupy Azoty Puławy mogą być przeniesione na kierowców, czyli podatników. Wyższe ceny paliw oraz nawozów przełożą się na podwyżki w sklepach. Wyższe ceny oznaczają skok inflacji, co przy kolejnych programach socjalnych i zapowiedziach podniesienia płacy minimalnej, oznacza bardzo poważne ekonomiczne wyzwanie dla budżetu państwa i naszej gospodarki.

daniel-obajtek-paliwo-obnizka-benzyna-diesel
fot. Twitter.com/DanielObajtek

źródło: money.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News