Odholowanie samochodu kosztuje gigantyczne pieniądze! Lepiej na to uważać!

Parkowanie w niedozwolonym miejscu, może wiązać się z odholowaniem naszego samochodu. Czarny scenariusz pokazywany między innymi w amerykańskich produkcjach filmowych, jest bardzo drogi. Dlatego, jeśli nasze cztery kółka zniknęły z miejsca parkingowego, musimy przygotować się na spore koszty.

Odholowanie samochodu kosztuje gigantyczne pieniądze! Lepiej na to uważać!
Podaj dalej

Od przyszłego roku w prawie zajdzie kilka zmian, które sprawiają, że cała operacja odholowania i przechowania pojazdu będzie po prostu droga. Poniżej w dużym skrócie opisaliśmy, ile pieniędzy powinni przygotować użytkownicy samochodów osobowych, a także dostawczych, jeśli spotka ich ta wątpliwa przyjemność.

Odholowanie samochodu będzie droższe

Właściciele pojazdów, którzy łamią przepisy, muszą liczyć się nie tylko z mandatem, ale również z wysokimi opłatami za odholowanie i przechowywanie pojazdu na parkingu strzeżonym. W 2023 roku maksymalna opłata za odholowanie samochodu osobistego wynosiła 606 zł. W 2024 roku wzrośnie ona do 697 zł.

Przeczytaj, kto zapłaci najwięcej

Przedstawiono również cennik za odholowanie samochodów osobowych, busów i ciężarówek. Znamy również stawkę za dzień postoju na parkingu strzeżonym.

  • Samochód osobowy (do 3,5 tony): odholowanie – 697 zł, przechowywanie – 60 zł/dzień.
  • Pojazd (3,5 t – 7,5 t): odholowanie – 871 zł, przechowywanie – 79 zł/dzień.
  • Pojazd (7,5 t – 16 t): odholowanie – 1230 zł, przechowywanie – 112 zł/dzień.
  • Pojazd (powyżej 16 t): odholowanie – 1813 zł, przechowywanie – 199 zł/dzień.
  • Pojazd przewożący materiały niebezpieczne: odholowanie – 2205 zł, przechowywanie – 290 zł/dzień.

Pozorne oszczędności

Jako ludzie możemy ulegać pokusie, że zaparkowanie w niedozwolonym miejscu, daje nam oszczędność. Najczęściej liczymy na „zyskanie” kilku minut, prawda jednak może okazać się bardzo kosztowna i w dodatku kłopotliwa. Na wszystkie procedury związane z odnalezieniem samochodu na strzeżonym parkingu, uregulowaniem kary i powrotem do domu z dużym prawdopodobieństwem stracimy więcej czasu, niż w trakcie poszukiwania legalnego miejsca do parkowania. Warto wziąć sobie to do serca.

parking samochód kara mandat odholowanie policyjny pojazd
fot. freepik

Przeczytaj również