Objawy zużycia łożyska kolumny amortyzatora - co zrobić?

Objawy zużycia łożyska kolumny amortyzatora są bardzo charakterystyczne i przy odrobinie wiedzy mechanicznej łatwe do zidentyfikowania. Najlepiej z tego typu usterką udać się do profesjonalnego warsztatu, gdzie mechanik przeprowadzi poniższe czynności.

Objawy zużycia łożyska kolumny amortyzatora – co zrobić?
Podaj dalej

Stan łożysk kolumny MacPhersona bezpośrednio oddziałuje na dynamikę pojazdu. Z tego powodu ma znaczenie systematyczne sprawdzanie tych komponentów. Kiedy tylko jest taka możliwość, warto zajrzeć pod maskę, aby sprawdzić, czy wszystko znajduje się we właściwym porządku.

Jak ocenić stan łożysk kolumny MacPhersona?

Zasadniczą metodą jest inspekcja wizualna. Podczas przeglądu (przy otwartej masce od strony górnej) zaleca się weryfikację kondycji łożysk kolumn zawieszenia oraz amortyzatorów. Obecność korozji może nieść ze sobą poważne zagrożenia – uszkodzone przez rdzę łożysko amortyzatora, w skrajnych przypadkach, może prowadzić do zerwania górnego punktu mocowania amortyzatora. Aby przeprowadzić ocenę stanu, konieczne jest usunięcie osłon z łożysk. W przypadku ujawnienia korozji, wymiana łożysk na nowe, jest niezbędna. Zestaw naprawczy obejmuje najczęściej rurkę ochronną, mocowanie oraz odbojnik.

jak wydłużyć życie amortyzatorów
iStock

Objawy zużycia kolumny łożyska amortyzatora

Łożysko McPhersona wraz z całą konstrukcją zawieszenia narażone jest na znaczne przeciążenia w trakcie jazdy, co może prowadzić do jego uszkodzenia i konieczności wymiany. Sygnałem uszkodzenia łożyska w kolumnie McPhersona mogą być takie objawy, jak:

  • charakterystyczne stukanie w czasie skręcania kół,
  • skrzypienie czy dźwięk przypominający rozciąganie sprężyny
  • zwiększony opór podczas obracania kierownicą.

W dobie szybkiego rozwoju skomplikowanych systemów wspomagania kierownicy coraz trudniej jest dostrzec nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu kierowniczego lub innych elementów zawieszenia. Częstym efektem zupełnego zablokowania łożyska jest obrót sprężyny w swoim siedlisku, co objawia się głośnymi, sprężystymi trzaskami lub intensywnym skrzypieniem dochodzącym z przedniej części amortyzatorów.

Wymiana łożyska w Oplu

Przykładem może być system stosowany w różnych wariantach pojazdów Opel, na przykład Astra H czy Zafira B. Kontrolując łożyska amortyzatorów, należy również zwrócić uwagę na amortyzatory i same kolumny zawieszenia. Nieszczelny amortyzator, z którego wycieka olej, z czasem przestaje funkcjonować efektywnie. Uszkodzenie to prowadzi do zwiększonego obciążenia odbojnika, co przyspiesza jego zużycie. Ignorowanie zużytych amortyzatorów może skutkować wyższymi kosztami przyszłych napraw.

Zaufaj profesjonalistom

Ze względu na coraz większe trudności z poprawną oceną objawów zużycia łożyska kolumny amortyzatora, warto zaufać wiedzy profesjonalistów. Jeśli mamy wrażenie, że w naszym układzie kierowniczym coś się zmieniło, dobrze jest wybrać się do mechanika. W ten sposób mamy pewność, że mechanik przeprowadzi kompleksową ocenę stanu zawieszenia. Dla ułatwienia poszukiwań przyczyn problemów możemy zasugerować zużycie łożyska.

wymiana opon na zimowe
FREEPIK

Opony i zawieszenie podstawą bezpieczeństwa

Stabilność prowadzenia samochodu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Optymalnie działające amortyzatory mają bezpośredni wpływ na poziom przyczepności kół do jezdni. Gdy ich stopień tłumienia jest ograniczony, przez co nie tłumią one drgań z nierówności, spada komfort jazdy i wyczucie auta. W związku z tym każdy nowy dźwięk dobiegający ze strony zawieszenia lub zmiany w sposobie prowadzenia auta powinny wzbudzić nasze zainteresowanie.

Istotne są również opony, ponieważ współpracują one ściśle z układem zawieszenia. Jest to jedyny element, który łączy samochód z jezdnią. Od ich jakości zależy długość hamowania, a także jakość pokonywania zakrętów. Dlatego wszelkiego rodzaju oszczędności w tym zakresie mogą w przyszłości mieć poważne konsekwencje. Objawy zużycia łożyska kolumny McPhersona są tylko jednym z kilku przykładów awarii zawieszenia, jakie mogą zdarzyć się w każdym samochodzie.

źródło: Blistein

Przeczytaj również