Nowa plaga na polskich ulicach. Złodzieje lubią po to sięgać

Kradzieże samochodów od dekad są zjawiskiem, które zdarza się w wielu polskich miastach i miasteczkach. Niestety po kraju rozlewa się nowa plaga. Złodzieje zaczęli sięgać nie tylko po całe auta. Dużą popularnością cieszą się mniejsze elementy.

Nowa plaga na polskich ulicach. Złodzieje lubią po to sięgać
Podaj dalej

W przeszłości niektórzy kierowcy montowali blokadę na kierownicę, którą określało się, jako „laga”. Dzisiaj praktycznie zapomniane zabezpieczenie, czasem trafia się jeszcze w Niemczech. I to, co ciekawe w całkiem świeżych samochodach, które można uruchomić przy pomocy elektronicznych urządzeń. To właśnie cyfryzacja motoryzacji zmieniła przestępców w znawców oprogramowania samochodu. Jednak nie każdy z nich specjalizuje się w zaawansowanych systemach komputerowych.

Kradzież tablicy rejestracyjnej – znana plaga

Gdy w Polsce zniesiono obowiązek przyklejenia naklejki z numerem rejestracyjnym na przednią szybę, do łask wróciła klasyka. Kradzież tablicy rejestracyjnej, aby zatankować samochód na stacji paliw i bez płacenia odjechać. Na mniejszych stacjach, gdzie monitoring nie działa lub jest słabszej jakości, ma to sens. I można powiedzieć, że może ujść na sucho. Dlatego tutaj apelujemy do kierowców, aby sami w miarę możliwości kontrolowali zachowanie innych kierowców. Zdarza się, że taki przestępca jest lekko zestresowany, co widać po mowie ciała.

Wycinanie katalizatorów i odkręcanie kół

Sporym problemem jest również wycinanie katalizatorów i odkręcanie kół. W pierwszym przypadku musimy zrobić sporo hałasu, ale perspektywa zysku ze sprzedaży katalizatora w całości lub w częściach zachęca do ryzyka. Znanym zjawiskiem jest odkręcanie kół. Dotyczy to szczególnie bardzo drogich alufelg. Zdarza się, że tego rodzaju rabunek złodziej wykonuje na zlecenie. Motywem jest również sprzedaż kół w internecie.

kierowcy samochod opony mandat
Freepik

Nowa plaga na polskich ulicach

Co ciekawe na polskich ulicach możemy zaobserwować nową plagę. Są to złodzieje, którzy specjalizują się w poszczególnych częściach auta. Potrafią sprawnie wymontować wkład lusterka, czy znają szybkie metody na demontaż reflektorów lub świateł z tyłu auta. Z epidemią kradzionych reflektorów swego czasu borykało się między innymi Porsche.

Współcześni złodzieje zaczynają specjalizować się w określonych działaniach. Dlatego może zdarzyć się tak, że auta zniknie nam lusterko, kierunkowskaz lub jedno światło. W trudniejszych czasach ludzie poszukują oszczędności na wielu przedmiotach. Dlatego handel częściami i akcesoriami z czarnego rynku zaczyna przybierać na sile.

źródło: carVertical.com

Przeczytaj również