Najpopularniejsze błędy przy wymianie filtrów! Dowiedz się, czego unikać!

Błędy przy pracach mechanicznych mogą zdarzyć się każdemu. Profesjonaliści i domorośli mechanicy od czasu do czasu coś źle przykręcą lub zmontują. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, co potencjalnie możemy źle zrobić. Wtedy ryzyko mechanicznej wpadki zdecydowanie spada.

Najpopularniejsze błędy przy wymianie filtrów! Dowiedz się, czego unikać!
Podaj dalej

Wymiana filtrów w samochodzie należy do tych czynności, które sprawiają relatywnie niewiele problemów. Całkiem spora grupa kierowców chce zakasać rękawy, wziąć podstawowe narzędzia w dłonie i zmienić samodzielnie filtr powietrza, filtr kabinowy, czy oleju. Każda z tych czynności ma inny poziom skomplikowania, przez co ewentualne niedociągnięcia z naszej strony lub mechanika mają różne konsekwencje.

Filtr kabinowy – pośpiech jest naszym wrogiem

Zmiana filtra kabinowego należy do jednych z najpopularniejszych czynności serwisowych, które możemy wykonać samodzielnie. Z pozoru łatwe wyciągnięcie starego filtra z kasety i włożenie nowego na jego miejsce, czasem sprawia drobne problemy. Dlatego przed wyborem filtra kabinowego należy dokładnie sprawdzić, jaki model pasuje do naszego samochodu. Zdarza się, że drobne różnice w budowie filtra uniemożliwiają jego prawidłowe zamontowanie.

filtr kabinowy shutterstock

Tutaj bardzo złym doradcą jest pośpiech, gdyż odpowiedni filtr kabinowy najczęściej ściśle przylega do kasety mocującej. Jego włożenie na miejsce odbywa się bez używania nadmiernej siły. Dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęcia filtra przed jego wyjęciem.  Taki prosty zabieg pomoże nam w szybkim montażu nowego egzemplarza.

Zmieniasz filtr powietrza? Zwróć uwagę na zabrudzenia!

Podobnie do filtra kabinowego, również podczas wymiany filtra powietrza wypada zwrócić uwagę na kilka elementów. O zakupieniu właściwego modelu filtra i braku pośpiechu już wspominaliśmy. Teraz pora zwrócić uwagę na zabrudzenia znajdujące się w kasecie filtra. Gdy użytkujemy samochód w trudnych warunkach na piaszczystych drogach, ślady filtrowanego materiału mogą znaleźć się w miejscu mocowania filtra. W związku z tym po wyjęciu starego egzemplarza dobrym pomysłem jest dokładne wyczyszczenie powierzchni przed włożeniem nowej sztuki.

Wymiana filtra oleju, czyli coś dla fachowca?

W przypadku wymiany filtra oleju możemy mówić o jednym z największych poziomów trudności, w porównaniu do omawianych wcześniej przykładów. Najlepszym sposobem na uniknięcie błędów przy demontażu i montażu filtra oleju, jest dokładne zapoznanie się z całym procesem, który opisano, chociażby w książce serwisowej pojazdu. Z pewnością warto zwrócić uwagę na dopasowanie uszczelek do obudowy filtra, a także mocowanie chłodniczki oleju, która w trakcie pracy może się poluzować.

fot. pixabay

W związku z tym eksperci PZL Sędziszów zalecają skrupulatne przygotowanie się do nawet z pozoru najłatwiejszych wymian filtrów w samochodach.

 

Przeczytaj również