Elektryczna motoryzacja nieco zmienia oczekiwania kierowców. Prędkość maksymalna i czas przyspieszenia do 100 km/h schodzą na dalszy plan. Wszystko przez bardzo dobrą dynamikę silników elektrycznych i coraz bardziej restrykcyjne ograniczenia prędkości. Obecnie kluczowymi parametrami dla tak zwanego wtyczkowozu są zasięg i czas ładowania.
Zakup samochodu elektrycznego zacznij od sprawdzenia historii
Przejrzysta historia pojazdu, ten element łączy samochody spalinowe i elektryczne. Ze względu na nowoczesną technologię raczej nie można sobie pozwolić na niewiadome, ponieważ koszt ewentualnych napraw, może być wyższy od wartości auta. Dlatego kluczowa jest pełna i właściwie realizowana historia serwisowa, zwłaszcza pod kątem stanu technicznego baterii.
Zwróć uwagę na realny zasięg i poziom zużycia baterii
Choć w przypadku samochodu elektrycznego wygląd zewnętrzny i wyposażenie dodatkowe są ważne, dużo ważniejsza jest kondycja baterii. To one są najdroższym elementem całego pojazdu elektrycznego, od którego zależy jego użyteczność. W związku z tym to właśnie im trzeba przeznaczyć większość uwagi.
Niewiele osób wie, że producenci zalecają wymianę chłodziwa baterii co kilka lat. To właśnie praca ogniwa w optymalnej temperaturze zapewnia mu odpowiedni poziom wydajności. W związku z tym koniecznie trzeba o ten aspekt zapytać.
Drugim bardzo ważnym elementem jest realna pojemność baterii, a także rzeczywisty zasięg w różnym stopniu naładowania. Już teraz wiadomo, że pojazdy elektryczne z czasem tracą swoje fabryczne parametry, a różnice rok do roku mogą sięgać kilku procent.
Myślisz samochód elektryczny, mówisz kabel do ładowania!
I teraz nadszedł czas na prawdopodobnie najważniejszą rzecz w każdym samochodzie elektrycznym, czyli kabel do ładowania. Co ciekawe zdarza się, że jeden model auta może mieć wersję wtyczki dostępną, jako wyposażenie dodatkowe. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie akcesorium znajduje się na pokładzie.
Warto też zwrócić uwagę na moc maksymalną, a także ilość faz. Pamiętajmy, że kable o większej mocy są grubsze i cięższe od swoich słabszych odpowiedników. Może mieć to znaczenie przy wybieraniu pokrowca lub schowka na kable do ładowarki. Poza tym duże znaczenie ma kształt kabla. Spiralne wersje wyglądają bardziej efektownie, ale są mniej funkcjonalne.
Na koniec długość kabla do ładowania. Musimy dokładnie wymierzyć, ile przestrzeni dzieli nas od ładowarki do planowanego miejsca postojowego. Dobrym pomysłem jest wybór kabla dłuższego, ponieważ lepiej mieć nadmiar wiązki, niż mieć problem z podłączeniem się do gniazda.