Mycie samochodu, gdy za oknem mróz! Jak zrobić to dobrze?!

Czysty pojazd to coś więcej niż dobra prezencja na drodze. To również troska o jego stan techniczny, dlatego mycie samochodu w czasie jesieni i zimy ma bardzo dużo sensu!

mycie samochodu
Podaj dalej

Za oknem słońce, wysoka temperatura, mycie samochodu w takich okolicznościach to czysta przyjemność. Jednak ten czas w Polsce odszedł na kilka miesięcy. Czekają nas deszcze, plucha, śniegi i mróz. Zmotywowanie się do wyruszenia na myjnię samochodową jest zdecydowanie trudniejsze. Do tego ujemne temperatury są dodatkowym utrudnieniem, co zrobić w tej sytuacji?

Dlaczego mycie samochodu jesienią i zimą ma sens?

Z pozoru pielęgnowanie auta w okresie, gdzie wszystko na ulicach brudzi się w mgnieniu oka, jest pozbawione sensu! I z punktu widzenia estetyki z pewnością efekt naszej pracy pozostanie z nami zdecydowanie krócej. Jednak chodzi w tym o coś więcej, niż tylko lśniący lakier.

myjnia samochodowa mróz zima

Wraz ze spadkiem temperatury na drogi wyjeżdżają pługi, które sypią na jezdnię sól. Żartobliwie można powiedzieć, czyli białą śmierć dla samochodu. Związki chemiczne, które pomagają utrzymać nawierzchnię w optymalnym stanie, dzięki czemu jazda po niej jest bezpieczniejsza, mają negatywny wpływ na lakier oraz elementy metalowe pojazdu. Długotrwałe oddziaływanie soli na nadkola, wahacze, tarcze hamulcowe, klocki i inne części karoserii powoduje ich korodowanie. W związku z tym trzeba sól drogową regularnie zmywać z pojazdu.

Mycie samochodu w mrozy, jak sobie z tym radzić?

Luksus związany z ciepłym garażem mają nieliczni, dla większości kierowców zostaje parking na dworze. Woda plus ujemna temperatura równa się problemy. Jest w tym bardzo dużo prawdy, dlatego szczególnie w czasie silnych mrozów raczej unikajmy myjni bezdotykowych.

Nieco lepszym rozwiązaniem jest myjnia automatyczna, jednak może ona zniszczyć lakier, dlatego musimy zwrócić uwagę na jakość tak zwanego włosia na szczotkach. Jeśli jest to nowa myjnia lub regularnie serwisowana, możemy zaryzykować, ponieważ jest tam gruntowne suszenie karoserii. Daje to nadzieję, że do wytarcia pozostanie jedynie kilka elementów.

mycie samochodu

Optymalne dla naszego pojazdu są myjnie ręczne, gdzie grupa fachowców w ocieplanym garażu solidnie umyje i wysuszy pojazd. W tej sytuacji nawet wyjazd na drogę przy mroźniejszej pogodzie nie powinien wyrządzić szkód.

Przeczytaj również