Motoryzacja dąży do całkowitej inwigilacji?! Małe kroki już są!

Motoryzacja dąży do całkowitej inwigilacji?! Małe kroki już są!

Anonymus tesla motoryzacja

Podaj dalej

Dawniej samochody były przede wszystkim środkiem transportu i narzędziem, które daje niezależność od komunikacji zbiorowej. W tym wszystkim było też sporo prestiżu, a także ducha wolności.

Współcześnie motoryzacja oferuje niemal wyłącznie środki transportu, które należy rozumieć, jako narzędzia do wykonania określonych zadań. Coraz trudniej znaleźć w ofercie większości producentów maszyny, które budzą pozytywne emocje u klasycznych fanów czterech kółek. Jednak należy pamiętać o tym, że koncerny poza kreowaniem potrzeb, równocześnie dostosowują się do oczekiwań swoich klientów. Dodatkowo firmy motoryzacyjne uzupełniają swoje produkty o kolejne systemy nadzoru zachowania na drodze. W związku z tym w samochodach jest coraz mniej spontaniczności.

Motoryzacja tworzy system, który powoli się domyka

Postęp technologiczny daje zdecydowanie nowe możliwości, które wcześniej były jedynie w fazie marzeń oraz fantastyki naukowej. Obecnie samochody stoją u progu wzajemnej komunikacji pomiędzy sobą, autonomicznych systemów jazdy i niemal kompletnego nadzoru nad tym, co dzieje się z kierowcą w czasie podróży. Te funkcje, póki co znajdują się w zaawansowanej fazie testów lub są już dostępne w najbogatszych wersjach wyposażenia niektórych modeli. Jednak nie od dzisiaj wiadomo, że rewolucje najlepiej robić przez drobne zmiany, które akceptujemy.

Od czujników zmęczenia kierowcy po „czarne skrzynki”

Motoryzacja musi radzić sobie z kilkoma wyzwaniami natury moralnej i prawnej. Z pewnością jednym z nich są wypadki samochodowe. Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy oraz nagminne łamanie przepisów drogowych skłania policję, urzędników, a na końcu producentów samochodów do wprowadzania coraz nowszych i bardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Niegdyś były to przede wszystkim systemy ABS, ESP, dzisiaj mowa o czujnikach zmęczenia i „czarnych skrzynkach”, które będą w samochodach już w tym roku.

Sprzedaż samochodów będzie wyglądać inaczej
fot. stock.adobe.com – Suriyo

Koniec z łamaniem przepisów i dalekimi podróżami?

Gdy przejrzymy filmy, które dotykają tematyki rozwoju ludzkości, bardzo często w świecie opisanym przez reżysera ludzie z niedalekiej przyszłości funkcjonują w systemie naczyń połączonych, gdzie informacje na temat poszczególnego mieszkańca są w pełni cyfrowe, a jego zależność od systemu, w jakim funkcjonuje, jest praktycznie stuprocentowa.

Aktualnie promuje się pojazdy elektryczne o ograniczonym zasięgu w porównaniu do silników konwencjonalnych, przez co dalekie podróżne mają coraz więcej sensu przy użyciu komunikacji zbiorowej, czyli autobusów, pociągów i samolotów. W ten sposób dużo łatwiej można kontrolować przepływy ludności. Dzisiaj jesteśmy świadkami wprowadzania drakońskich cen za wykroczenia drogowe i elektronicznego systemu poboru opłat za przejazd z punktu „A” do „B”.

koniec szybkiej jazdy polskie drogi mandat fotoradar odcinkowy pomiar
fot. pixabay

Teraz gromadzenie danych na ogromną skalę, jest czymś oczywistym. Można powiedzieć, że przyszłość dzieje się na naszych oczach, a my jesteśmy powoli bohaterami niczym z filmów…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News