Mieszkańcy tych miast są prawdziwymi szczęściarzami! Jeździ się tutaj najlepiej w Polsce!

Jazda samochodem w mieście bywa prawdziwym dramatem. Na szczęście są metropolie, gdzie poruszanie się autem jest relatywnie przyjemna. Według jednego z rankingów mieszkańcy tych miast są prawdziwymi szczęściarzami.

pierwszeństwo pieszy piesi przejście dla pieszych
Podaj dalej

W Polsce samochody pełnią bardzo ważną funkcję w życiu wielu ludzi. Pewne rejony kraju mają słabiej rozwiniętą komunikację miejską, w związku z tym auto jest po prostu koniecznością. Co roku kilka znanych firm w kraju przeprowadza ranking najlepszych miast dla kierowców. Kto wygrał tegoroczną edycję?

Miasta przyjazne kierowcom

Siódma edycja Rankingu miast przyjaznych kierowcom, stworzonego przez Oponeo i aplikację Yanosik, przyniosła wiele zmian. Mimo że Gdańsk zachował swoją pozycję lidera w kategorii miast powyżej 300 tys. mieszkańców, w innych miejscach rankingu doszło do znaczących przetasowań. Podobne zmiany można zaobserwować w kategorii miast poniżej 300 tys. mieszkańców, gdzie na pierwszym miejscu uplasował się Sosnowiec.

prawo jazdy teren zabudowany miast ograniczenie prędkości prędkość autostrada
fot. freepik

Jakie kryteria decydują o tym, czy miasto jest przyjazne kierowcom?

Ranking opiera się na zasadzie „fair play” i jest tworzony na podstawie systemu punktowego, który jak najbardziej rzetelnie odzwierciedla rzeczywistość. Pozwala to ocenić sytuację w każdym analizowanym mieście indywidualnie, a także porównać wyniki między miastami. Miejscowości zostały podzielone na dwie kategorie: do i powyżej 300 tys. mieszkańców.

Kryteria, które określają miasto przyjazne kierowcom, są zróżnicowane. Obejmują one takie aspekty, jak prędkość ruchu zmotoryzowanego, liczbę zgłoszonych kolizji czy parkowanie (w tym rozwój sieci Park & Go). Uwzględniają także koszty ponoszone przez kierowców, takie jak opłaty za parkowanie, wydatki na ubezpieczenia, wymianę opon czy średnie ceny paliw. Dodatkowo, zwraca się uwagę na inicjatywy promujące ekojazdy, takie jak rozwinięty system carsharingowy czy dostępność stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Zmiany w rankingu dużych miast

W kategorii największych polskich miast (powyżej 300 000 mieszkańców), Gdańsk niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce, wyróżniając się szeroką siecią stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Na drugim miejscu znalazł się Kraków (awans z 5. miejsca), gdzie ceny ubezpieczenia samochodowego są najbardziej przystępne. Trzecie miejsce ex aequo zajmują Szczecin (awans z 4. pozycji) i Bydgoszcz (zmiana z 5. lokaty). Największym zaskoczeniem tej edycji rankingu jest spadek Łodzi z drugiego miejsca w 2022 roku na obecne piąte miejsce.

W miastach do 300 000 mieszkańców króluje Śląsk

Województwo śląskie, region o wysokim stopniu urbanizacji, oferuje doskonałe warunki do jazdy samochodem. Potwierdzają to wyniki tegorocznego Raportu. Pierwsze miejsce należy do Sosnowca, gdzie parkowanie jest bezpłatne, a ładowanie samochodów elektrycznych nie stanowi problemu. Drugie miejsce zajmuje Częstochowa, z tanimi ubezpieczeniami OC. Podium zamykają Gliwice z niskimi cenami paliw i płynnym ruchem. Toruń awansował z ósmego na czwarte miejsce, stając się coraz bardziej przyjaznym miastem dla kierowców. Największe rozczarowanie mogą odczuwać mieszkańcy Rzeszowa, których miasto spadło z trzeciego miejsca w 2022 roku na szóste w 2023 roku.

diesel benzyna miasto zamyka na ruch samochodów gliwice
fot. pixabay

źródło: MotoFocus

Przeczytaj również