Manualna skrzynia biegów to zły wybór? Sprawdź, co może się w niej popsuć!

Manualna skrzynia biegów przede wszystkim wśród użytkowników samochodów używanych. Czy jest ona złym wyborem? A może nie taki diabeł straszny, jeśli wiemy czego szukać i na co zwracać uwagę?

Manualna skrzynia biegów to zły wybór? Sprawdź, co może się w niej popsuć!
Podaj dalej

Jazda z podwójnym wysprzęglaniem, bardzo często trzybiegowe, później o wiele nowocześniejsze czterobiegowe, pięciobiegowe i sześciobiegowe konstrukcje. Tak w ultra telegraficznym skrócie można opisać ewolucję manualnych przekładni. Od kilku lat obserwujemy pewien regres takiego rozwiązania. Powodów jest przynajmniej kilka: rygorystyczne normy emisji spalin, a także inne upodobania klientów zainteresowanych nowymi autami. Jednak czy manualna skrzynia jest zawsze złym wyborem?

Dla kogo jest manualna skrzynia biegów?

W poszukiwaniu odpowiedzi, czy manualna skrzynia biegów jest złym, a może dobrym wyborem, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to kwestia mocno indywidualna. Istnieją kierowcy, którzy uwielbiają zmieniać kolejne przełożenia samodzielnie, dlatego dla nich jazda z ręczną przekładnią jest optymalnym wyborem. Inni po przesiadce do pojazdu z automatyczną skrzynią biegów już zawsze chcą oddać zmianę kolejnych biegów w ręce jednostki sterującej. Oczywiście nie może zabraknąć również tych osób, które wręcz umieją jeździć wyłącznie samochodem z automatem. Prawdopodobnie najwięcej takich kierowców znajdziemy w Stanach Zjednoczonych.

kierowca
wepik.com

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta z manualną skrzynią biegów?

Co ciekawe do szacunkowej oceny stanu technicznego manualnej skrzyni biegów wystarczy odrobina wiedzy mechanicznej. Pierwsze sygnały, na które warto zwrócić uwagę, pojawiają się tuż po uruchomieniu silnika. Jeśli wyczujemy opór na drążku zmiany biegów po wciśnięciu sprzęgła i jest on zaskakująco duży, najprawdopodobniej występuje problem z poziomem smarowania w skrzyni.

wymiana oleju w skrzyni biegów

Dodatkowo w przypadku wszelkiego rodzaju hałasów, które wydobywają się z okolicy skrzyni biegów lub niej samej, trzeba mocno zastanowić się, czy taki samochód jest godny naszej uwagi. Często zdarza się, że swego rodzaju piski podczas pracy na luzie znikają po wciśnięciu sprzęgła. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem popsuło się łożysko oporowe. Jego koszt oraz sama wymiana są mocno zróżnicowane, a to może być dopiero początkiem problemów.

W związku z tym ostrożność i dostosowanie samochodu do swoich potrzeb i możliwości finansowych to najlepsze, co możemy zrobić. Wtedy zarówno manualna oraz automatyczna skrzynia biegów okażą się dobrym wyborem.

Przeczytaj również