Kupowanie auta zimą to gra w rosyjską ruletkę? Może to być strzał w dziesiątkę!

Kupowanie auta zimą to gra w rosyjską ruletkę? Może to być strzał w dziesiątkę!

zima silnik diesla nie odpala

Podaj dalej

Samochody są dobrem, które wzbudza nasze powszechne zainteresowanie, ponieważ potrzebujemy ich każdego dnia. Jednak kupowanie auta w stereotypowym ujęciu powinno mieć miejsce głównie latem. Czy jest to słuszny tok rozumowania?

W obecnej sytuacji na rynku samochodów używanych zakup auta to spore wyzwanie. Ceny czterech kółek są bardzo zróżnicowane, a ogłoszenia mogą budzić wątpliwości pod kątem wiarygodności. Jednak zdarzają się sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni do zakupu samochodu w czasie zimy. Wbrew pozorom taka decyzja ma przynajmniej kilka zalet, jeśli podejdziemy do niej z odpowiednim nastawieniem.

Mróz nie wybacza – auta go nie lubią!

Zima dla samochodów jest bardzo trudnym czasem w roku. Przede wszystkim ze względu na niskie temperatury, które obnażają wszelkiego rodzaju niedociągnięcia naszego auta. Jeśli pojawiają się problemy z rozruchem, szwankuje elektronika lub nie działa nagrzewnica, ujemne wskazania termometru z pewnością wykażą te wady pojazdu.

diesel zima spalanie

Dlatego, jeśli chcemy mieć nieco większą pewność, że kupujemy auto sprawne mechanicznie, warto umówić się na spotkanie w sprawie oględzin samochodu właśnie w mroźny dzień. Co ważne, auto, które chcemy obejrzeć, powinno być nieuruchamiane przed naszym przyjazdem. Jeśli tak nie było i brakuje sensownego argumentu, dlaczego tak jest, bardzo prawdopodobne jest to, że sprzedawca coś ukrywa.

Auta nie powinny być mocno zaśnieżone i brudne

Oczywiście, jednym z największych zagrożeń podczas kupowania samochodu zimą, jest zabrudzona i zaśnieżona karoseria. W ten sposób pod pokrywą białego puchu oraz brudu z jezdni mogą czaić się niedociągnięcia wizualne. Trzeba mieć tego świadomość i jeszcze uważniej przyglądać się temu, jak wygląda auto. Jednocześnie należy pamiętać, że pomiar grubości powłoki lakierniczej na brudnej powierzchni może być zaburzony.

samochód zimą na zewnątrz
Freepik.com

Jazda próbna nadal jest koniecznością!

Pamiętajmy, że jedną z podstaw udanego zakupu samochodu jest jazda próba. Auta potrafią bardzo wiele przekazać na temat swojego stanu technicznego podczas jazdy. W zimie praca skrzyni biegów, elementów gumowych zawieszenia, a także, chociażby wspomnianego ogrzewania, jest czymś na, co dużo łatwiej zwrócić uwagę, jeśli coś nie gra.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News