Ksenon w samochodzie: od sali kinowej na początku, do problemów po latach?

Choć oświetlenie ksenonowe powoli ustępuje miejsca nowoczesnym reflektorom LED, to wciąż jest symbolem luksusu na drogach. Philips zabiera nas w podróż przez fascynujący świat ksenonów, odkrywając ich tajemnice i podpowiadając, na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu z tym oświetleniem.

Ksenon w samochodzie: od sali kinowej na początku, do problemów po latach?
Podaj dalej

Kiedy mijasz samochód z ksenonami, z pewnością zauważasz ich hipnotyzujące, jasne światło. To nie tylko estetyka – ksenony zapewniają lepszą widoczność i są bardziej energooszczędne. Ale skąd wzięły się w samochodach?

Od srebrnego ekranu do srebrnej strzały!

Zaskakujące, ale prawdziwe: ksenony zadebiutowały w kinowych projektorach, zanim zawitały do motoryzacji. Pierwszym samochodem, który pochwalił się tym luksusowym oświetleniem, było BMW serii 7 z 1991 roku. Inaczej niż tradycyjne żarówki, ksenony generują światło dzięki wyładowaniu w łuku elektrycznym. Dzięki temu, mimo niższej mocy, świecą jaśniej i bardziej naturalnie, co poprawia bezpieczeństwo na drodze.

Długość życia w świetle ksenonów

Ksenony nie tylko świecą jaśniej, ale też dłużej. Podczas gdy tradycyjna żarówka halogenowa może przetrwać 450 godzin, ksenony świecą nawet do 3000 godzin! Technologia nie stoi w miejscu. Początkowo ksenony były używane tylko jako światła mijania. Teraz, dzięki innowacjom, mamy bi-ksenony, które obsługują zarówno światła mijania, jak i drogowe.

Jeśli Twoje ksenony świecą mocniej niż 2000 lumenów, muszą być wyposażone w system poziomowania i czyszczenia. To nie tylko europejski standard, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa dla Ciebie i innych kierowców.

Kiedy ksenony tracą blask?

Choć ksenony są trwałe, z czasem mogą tracić swoją moc. Jeśli zauważysz, że światło staje się fioletowe lub ma mniejszy zasięg, to znak, że nadszedł czas na wymianę. Wybierając nowe ksenony, postaw na jakość. Tanie zamienniki mogą być niebezpieczne dla Twojego samochodu.

W związku z tym kupując samochód z takim rodzajem oświetlenia na pokładzie, musimy liczyć się z tym, że prędzej lub później czeka nas wymiana ksenonów. W tym przypadku opłaca się korzystać z produktów cenionych na rynku firm, ponieważ oferują oni produkty, które mają nawet siedem lat gwarancji.

źródło: Philips

Przeczytaj również