Koniec dobrej jakości dróg w Polsce? Takie mogą być skutki tej zmiany!

W mediach głośnym echem rozniosła się informacja o projekcie bezpłatnych autostrad dla samochodów osobowych. Rzecz, która na pierwszy rzut oka wyda się bardzo dobrym rozwiązaniem, w dłuższej perspektywie budzi spore wątpliwości.

Volvo XC60 / droga podatek dla kierowcow
Podaj dalej

Kierowcy narzekają, że opłaty drogowe w Polsce należą do jednych z najdroższych w Europie. I oczywiście z punktu widzenia statystyki jest w. tym dużo prawdy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pieniądze, które zostawiamy w budżetach firm, które mają koncesje na pobieranie opłat, a także na państwowych odcinkach autostrad później są w jakimś stopniu wykorzystywane.

Bezpłatne autostrady – pomysł bardzo dobry, ale…

Sam pomysł przekazany w mediach brzmi fantastycznie – po wprowadzeniu zmiany podróżowanie po Polsce będzie tańsze. Jednak zgodnie z tym, co podaje u siebie portal money.pl, trzeba zwrócić uwagę na drugą stronę medalu. Część płatnych odcinków autostrad w Polsce jest prywatna. W teorii można zrezygnować z opłat drogowych, jednak nie można zmienić obowiązujących umów z koncesjonariuszami. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że zerwanie takich zapisów związane jest z bardzo dużymi karami, co stawia pod znakiem zapytania opłacalność procesu.

dodatek praca pieniadze Polaków
fot. freepik.com – mrshing08

Koniec dobrej jakości dróg?

Wstrzymanie opłat drogowych, jest też ograniczeniem wpływów do budżetu, które mogą przyczynić się do mniejszej ilości remontów dróg i inwestycji. Wydaje się, że w dłuższej perspektywie trudno będzie znaleźć pieniądze na inwestycje, przez co drogi będą darmowe, ale słabej jakości. Jeśli spojrzymy na średni wiek auta w Polsce i ewentualne koszty zużycia amortyzatorów, uszkodzenia felg i opon, w skali roku koszty napraw mogą być wyższe od pieniędzy wydanych na jazdę autostradami.

Szczególnie że większość Polaków jeździ tymi odcinkami dróg średnio kilka razy w roku, głównie z powodu wyjazdów na wakacje i długie weekendy. Na dokładne informacje, jak wyglądają szczegóły projektu bezpłatnych autostrad dla samochodów osobowych, musimy jeszcze poczekać.

źródło: money.pl

Przeczytaj również