Kondycję samochodu można ocenić po stanie filtrów! Na to koniecznie zwróć uwagę

Stan techniczny naszego auta jest bardzo ważny. Nie tylko ze względu na jego walory estetyczne, ale przede wszystkim trwałość. Kondycję samochodu możemy ocenić między innymi przez pryzmat zawartości jego filtrów.

Kondycję samochodu można ocenić po stanie filtrów! Na to koniecznie zwróć uwagę
Podaj dalej

Takie informacje przydają się w przynajmniej dwóch przypadkach. Gdy bardzo wnikliwie chcemy ocenić, jak sprawuje się auto, które chcemy kupić. Albo sami chcemy mieć pewność, że nasze cztery kółka jeszcze mają przed sobą przyszłość lub trzeba pomyśleć o zmianie samochodu na inny. Oczywiście część przedstawionych przez ekspertów PZL Sędziszów metod jest mocno inwazyjna i nie możemy ich wykonać o dowolnej porze, a także w każdym miejscu. Jednak pewne filtry podczas zwykłych oględzin powinny dać nam porcję informacji.

Filtr kabinowy prawdę Ci powie?

Mimo wielu artykułów na temat zalet z regularnej wymiany filtra nadal istnieje grupa kierowców, która niechętnie podejmuje się jego zmiany na nowy. Zapewne jest również taka część osób, które w ogóle nie wiedzą o istnieniu filtra kabinowego w ich aucie. Najczęściej producenci umieszczają go od strony podszybia lub w okolicach schowka przed pasażerem. Warto przed zakupem konkretnego modelu zapoznać się z tym, gdzie taki filtr kabinowy się znajduje. Gdy już go wyciągniemy na światło dzienne, możemy ocenić: czy był regularnie zmieniany na podstawie jego czystości. Jeśli jest on suchy to dobry znak. Zdecydowanie gorzej, jeśli wyczuwamy wilgoć. To może być pierwszy sygnał, że z autem jest coś nie tak.

zaparowane szyby

Filtr powietrza z fragmentami oleju – miej się na baczności.

Drugim bardzo łatwym do zobaczenia filtrem jest ten, który odpowiada za czyste powietrze w silniku. Tutaj podobnie, jak w filtrze kabinowym możemy po pierwsze ocenić jego czystość. Wiadomo, że im jest ona na wyższym poziomie, tym lepiej. Poza tym warto zwrócić uwagę na jego ogólny stan techniczny. Wszelkiego rodzaju zniekształcenia obudowy, przedarcia lub ślady oleju powinny wzbudzić nasz niepokój.

Szczególnie obecność oleju może być spowodowana zużyciem turbosprężarki w przypadku silników doładowanych. Poza tym obecność oleju wywołują między innymi uszkodzone uszczelniacze, a także zmęczone pierścienie.

Kondycję samochodu ocenisz też po innych filtrach!

Oczywiście w zanadrzu zostały jeszcze filtry paliwa i oleju, jednak ich rozebranie wymaga dużo większych sił i środków. W związku z tym powinni zajmować się tym profesjonaliści, tylko w określonych sytuacjach. Gdy nasze auto ma szereg objawów, które wskazują na przyspieszone zużycie silnika, wtedy ślady pozostawione na jednym z tych filtrów mogą te przypuszczenia potwierdzić lub obalić je.

Przeczytaj również