Kolor auta ma znaczenie... dla ptaków? Sprawdź to!

Kolor auta ma znaczenie... dla ptaków? Sprawdź to!

Ptasie odchody na samochodzie

Podaj dalej

Każdy kierowca słyszał o historii pięknego, lśniącego samochodu, gdzie kolor odzyskał blask i nagle został trafiony przez ptaka. Brud i sporej wielkości problem psują cały efekt. Czy ptaki robią to specjalnie?

Stereotypy i przypadki?

Ludzie funkcjonują w świecie stereotypów i schematów, ponieważ tak jest łatwiej żyć. Nasz mózg jest w pewien sposób leniwy, dlatego tworzymy sobie w głowie określone obrazy świata oraz działamy według wcześniej wypracowanych schematów. W związku z tym tak trudno przychodzą nam zmiany. I niemal zawsze, jako ludzkość popełniamy podobne błędy, ponieważ każdy chce zmian, ale niewiele osób sama chce się zmienić.

lpg cena autogaz

W związku z tym stwierdzenie, że zawsze po umyciu samochodu lub okien pada deszcz, może być prawdziwe. I bardzo możliwe, że wynika z tego, iż myjemy okna w zbliżonym czasie każdego miesiąca, lub w określonym porządku z okazji zbliżających się świąt religijnych, które wbrew pozorom również powiązane są ze zmianami w przyrodzie. Gdzie deszcz zmienia się w śnieg i odwrotnie. Chociaż uczciwie też trzeba powiedzieć, że obecnie pogoda ma w sobie więcej z przypadkowości i gwałtowności niż wcześniej.

Kolor lakieru przyciąga ptaki?

Wrócimy jednak do głównego wątku, czyli ptaków i ich odchodów na naszych samochodach. W sieci krążą prawdopodobnie tysiące memów o tym, jak gołębie tylko czekają na to, żeby ubrudzić nasz umyty samochód. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii rzekomo udowodniły, że najbardziej narażeni na „ataki” ptaków są właściciele czerwonych samochodów. Jednak wiarygodność tych badań pozostawia wiele do życzenia, ponieważ kolor samochodu podawany był jedynie na zasadzie deklaracji ankietowanego i z puli konkretnej grupy osób wyszło, że czerwonym autem jeździ najwięcej z nich.

Jednak sprawa jest prawdopodobnie dużo bardziej złożona, ponieważ naukowcy wiedzą o tym, że ptaki inaczej postrzegają świat. Co prawda widzą one kolory podobnie do ludzi i z pewnością z naturalnego punktu widzenia dużo bardziej zwrócą uwagę na czerwony samochód, niż na szary lakier. W całej tej układance należy brać pod uwagę jeszcze jeden czynnik: promieniowanie ultrafioletowe, które dla ptaków jest bardziej atrakcyjne niż kolor. Niektórzy badacze zaczynają podejrzewać, że bardziej od barwy auta, dla ptaków ważny jest ultrafiolet, jaki one widzą swoimi oczami. Tutaj może być związek pomiędzy bardziej i mniej ubrudzonymi samochodami przez ptaki.

Przeczytaj również