Kierowcy mylą ze sobą te objawy usterki! Można im bardzo szybko zaradzić

Umiejętność rozpoznawania objawów usterki bywa pomocna w rozmowie z mechanikiem i pozwala wygenerować spore oszczędności. Kierowcy mylą ze sobą bardzo charakterystyczne objawy defektu, jednak można im szybko zaradzić.

Hamulce
Podaj dalej

Kierowcy bardzo dobrze znają swoje samochody, ponieważ jeżdżą nimi niemal każdego dnia przez wiele miesięcy, a nawet lat. Ludzka spostrzegawczość pozwala nam zauważyć znaczące zmiany w sposobie pracy silnika, płynności działania sprzęgła lub skuteczności hamulców. Każda z pozoru niewielka zmiana powinna budzić zainteresowanie kierowcy, ponieważ może być ona objawem usterki. Jedną z najpopularniejszych awarii, która wprowadza w błąd część użytkowników samochodów, dotyczy hamulców.

Piszczące hamulce – irytujący problem!

Producenci samochodów przeznaczają sporo swojej uwagi na to, żeby podróż ich autem była dla kierowcy, a także pasażerów komfortowa. Projekt foteli, ergonomia obsługi i wyciszenie wnętrza zależą od klasy pojazdu. Im jest ona wyższa, tym mniej dźwięków związanych z pracą maszyny dociera do naszych uszu. Zdarza się tak, że przy delikatnym hamowaniu słyszymy bardzo charakterystyczny dźwięk. Piszące hamulce na dłużej potrafią być irytujące i mogą być objawem usterki.

hamulce kierowcy
pixabay

Kierowcy mylą ze sobą te objawy usterki

Dźwięk rozpoznawany przez układ słuchowy jako pisk w rzeczywistości jest drganiami o wysokiej częstotliwości. Przyczyn tych drgań jest przynajmniej kilka. Kierowcy mylą pisk hamulców z ich wibracjami. Nie w każdym przypadku rozpoznawalny dźwięk oznacza zużyte klocki hamulcowe. Oczywiście jest to najpopularniejsza przyczyna takich objawów, jednak zdarza się, że w układzie hamulcowym znajduje się sporo zabrudzeń. Szczególnie narażone na zanieczyszczenie są elementy konstrukcyjne zacisku hamulcowego. W związku z powyższym w części przypadków wystarczy przesmarować klocek hamulcowy (jeśli ma on dopuszczalną grubość po dwóch stronach) dedykowanym do tego celu smarem. Po wcześniejszym usunięciu brudu i zastosowaniu tego preparatu z dużym prawdopodobieństwem szumy i piski z układu hamulcowego ustają.

źródło: Ferodo

Przeczytaj również