KIA Sportage znowu będzie hitem sprzedaży? Wygląd przyciąga wzrok!

Segment samochodów, który zdominował motoryzacyjny rynek, nadal ma się dobrze. Dlatego KIA zaprezentowała kolejną generację modelu Sportage. Czy ponownie będzie ona hitem na europejskim i polskim rynku?

KIA Sportage znowu będzie hitem sprzedaży? Wygląd przyciąga wzrok!
Podaj dalej

Stereotypowo można powiedzieć, że Polacy z dużym uznaniem pochodzą do samochodów niemieckich, później w dalszej kolejności są auta z Japonii. Unikać należy pojazdów na literę „F”. Jednak motoryzacja dość mocno się zmieniła i to właśnie producenci z Korei zaczynają mocno podgryzać utytułowanych graczy, a nawet ich wyprzedzać.

Hyundai Tucson czy KIA Sportage?

W tym momencie można postawić sobie krótkie, ale ważne pytanie: zdecydować się na Hyundaia, a może wybrać KIA? Odpowiedź nie jest łatwa i każdy z pewnością ma swoje własne preferencje. Z punktu widzenia użytkowania te samochody wydają się bardzo zbliżone, a o decyzji ostatecznej raczej zadecydują detale. Na pewno podział na bardziej konserwatywnie zaprojektowanego Hyundaia i mocniej rozrywkowe modele KIA już dawno przestał obowiązywać.

2022-hyundai-tucson-widebody

Silniki całkiem dużej pojemności

W erze wszechobecnej miniaturyzacji, która dotyka przede wszystkim jednostki napędowe KIA Sportage ma do zaoferowania całkiem sporej wielkości motor. Sportage w wersji hybrydowej typu plug-in turbodoładowana benzynowa jednostka spalinowa jest częścią układu napędowego, w skład którego wchodzi również silnik elektryczny o mocy 66,9 kW z magnesami trwałymi i litowo-jonowo-polimerowy akumulator zdolny zmagazynować 13,8 kWh energii elektrycznej. Maksymalna moc układu napędowego wynosi w sumie 265 KM, przy czym 180 KM pochodzi z 1,6-litrowego silnika T-GDI.

W Sportage w wersji hybrydowej (HEV) jednostka napędowa 1.6 T-GDI w połączeniu z silnikiem elektrycznym o mocy 44,2 kW z magnesami trwałymi i akumulatorem litowo-jonowo-polimerowym, który może zmagazynować 1,49 kWh energii elektrycznej dysponuje mocą systemową wynoszącą 230 KM.

Hyundai Tucson silnik

Sportage jest również dostępny z silnikiem benzynowym 1.6 T-GDI i technologią typu mild hybrid (MHEV). Dzięki niej emisja dwutlenku węgla oraz zużycie paliwa są niższe. Do wyboru są dwie wersje mocy układu napędowego typu MHEV – 150 KM lub 180 KM. W gamie silników do nowego Sportage w wersji europejskiej jest także bardzo wydajna wysokoprężna jednostka napędowa o pojemności 1,6 litra, oferowana w dwóch wariantach mocy – 115 KM lub 136 KM. Wersja o mocy 136 KM jest drugim układem napędowym typu mild hybrid (MHEV) dostępnym w Sportage.

Wnętrze, które przyciąga wzrok!

W najnowszej propozycji KIA wnętrze może przyciągać wzrok i jest całkiem dobrym kompromisem pomiędzy nowoczesnością i funkcjonalnością. Do dyspozycji kierowca i pasażer z przodu mają dwa ekrany o przekątnej 12,3 cala. Z tego jeden z nich jest dotykowy i służy do obsługi multimediów. Pod nim znalazło się również miejsce na fizyczne pokrętła oraz obsługę radia i klimatyzacji.

KIA.com

Wszystko od 106 tysięcy złotych!

Mniej więcej z taką kwotą trzeba przyjść do salonu KIA, aby kupić model Sportage z silnikiem benzynowym w pakiecie wyposażenia M. Najtanisza miękka hybryda kosztuje 116 900 złotych z benzyną pod maską. Dalej mamy jednostkę wysokoprężną w pakiecie wyposażenia L za 143 900 złotych. Najdroższa wersja wyposażenia przekracza 200 000 złotych.

Przeczytaj również