Trudno znaleźć optymalny środek pomiędzy ekonomią korzystania z samochodu, a jego ochroną przed zużyciem. Paradoksalnie osoby, które w ciągu roku przejeżdżają niewiele kilometrów, mogą być w serwisach zdecydowanie częstszymi gośćmi. Doskonale widać to po zużywaniu się elementów zawieszenia.
Zawieszenie pneumatyczne jest coraz bardziej dostępne
Niegdyś samochody wyposażone w zawieszenie pneumatyczne były w zasięgu możliwości portfela najbogatszych. Dzisiaj flagowe limuzyny z początku XXI wieku, jak Volkswagen Phaeton są w cenach, które stanowią ułamek ich początkowej wartości. Niestety ich użytkowanie oraz serwisowanie nadal sporo kosztuje. Innym przykładem samochodu, gdzie możemy spotkać zawieszenie pneumatyczne jest Citroen C4 Picasso. Tam również trzeba zadbać o kilka elementów konstrukcyjnych pneumatyki.
Samochód musi jeździć!
Tak brzmi najlepiej podsumowanie tego, co najważniejsze z punktu widzenia auta z zawieszeniem pneumatycznym. Długotrwałe postoje zdecydowanie nie służą całemu układowi. Chodzi tutaj między innymi o pojawiające się w czasie bezruchu problemy ze szczelnością całego układu. Zmniejszona ilość powietrza w zawieszeniu zmusza kompresor do wytężonej pracy. Poza tym istnieje zdecydowanie większe ryzyko pojawienia się korozji. Pod wpływem starzenia się parcieją również podzespoły gumowe, które przez to nadają się dużo szybciej do wymiany.
Jak można chronić zawieszenie pneumatyczne?
Wiesz już, gdzie można znaleźć zawieszenie pneumatyczne i jakie konsekwencje mogą pojawić się w samochodzie, jeśli będzie on stał przez dłuższy czas. Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie problemów z całym układem jest regularna jazda autem. Jednak rosnące ceny paliw sprawiają, że coraz więcej osób kilkukrotnie zastanowi się, czy na pewno pojechać w jakieś miejsce samochodem. W związku z tym istnieje pewna alternatywa, ale jest ona jedynie półśrodkiem. Gdy nasze możliwości jazdy są ograniczone i ze znanych sobie powodów nie możemy zrobić jednorazowo nawet kilkunastu kilometrów w tygodniu, można jedynie odpalić auto. Wtedy układ napełni się ponownie powietrzem i popracuję przez chwilę w optymalnych dla siebie warunkach.