Jesteś świeżo po zakupie samochodu używanego? Sprawdź, co warto zrobić tuż po transakcji!

Jesteś świeżo po zakupie samochodu używanego? Sprawdź, co warto zrobić tuż po transakcji!

nowe samochody nowych samochodów ludzie zakup samochód leasing

Podaj dalej

Proces zakupu samochodu używanego bywa skomplikowany. W sporej gamie ofert trzeba znaleźć coś odpowiedniego dla siebie pod kątem budżetu lub upodobań. Bardzo łatwo jest też trafić na mocno przechodzone egzemplarze. Co warto zrobić w naszych czterech kółkach tuż po zakupie?

Obojętnie, czy kupujemy samochód za kilka tysięcy, a może wybieramy auto za kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy złotych, procedura zakupu dla pojazdu z drugiej ręki powinna być mniej więcej taka sama. Sprawdzenie podstawowych danych w postaci historii serwisowej na różnych stronach internetowych, na tej podstawie selekcja ogłoszeń, spotkanie, jazda próbna, ogólna ocena stanu technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów i ewentualny zakup.

Daj sobie kilka dni na zapoznanie się z samochodem

Na początek, jak w przypadku niemal każdego zakupu droższej rzeczy towarzyszy nam spora euforia. Warto podejść do tego wszystkiego możliwie spokojnie i po prostu zapoznać się dokładnie z samochodem. Jak to się mówi potocznie wyczuć go w różnych warunkach: w mieście, na parkingu, poza miastem. Jeśli ktoś ma takie możliwości, warto skorzystać z Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy i zabrać auto oraz siebie na płytę poślizgową.

kierowca jazda samochod
fot. freepik.pl

Zrób serwis startowy – to zwiększa bezpieczeństwo

Chociaż sprzedawca może zachwalać samochód i mówić, że jest on bez wkładu finansowego, warto wykonać podstawowy serwis startowy. Sprawdzić dokładnie, w jakiej kondycji są filtr powietrza i kabinowy. Wymienić kompletny rozrząd i zalać nowy olej wraz z zestawem filtrów. Oczywiście jeśli są pewne niedociągnięcia po stronie naszego samochodu, które były znane przy sprzedaży, również spróbować je naprawić.

Jesteś świeżo po zakupie samochodu – pamiętaj o formalnościach!

Głównie chodzi o zapłatę podatku od czynności prawnych, zawarcie ubezpieczenia OC i zmiana danych właściciela pojazdu w urzędzie komunikacji. Jeśli w naszych rękach jest samochód sprowadzony zza granicy, trzeba dodatkowo opłacić stosowną akcyzę. Jak widać lista czynności, które warto zrobić, jest dosyć długa. Polecamy rozłożyć je sobie w czasie i co najważniejsze mieć w głowie spory bufor gotówki. Przeznaczenie całego dostępnego budżetu na tylko zakup samochodu to duży błąd.

prawo jazdy
Jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli zostawić prawo jazdy w domu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News