Jazda w nocy może być łatwiejsza! Wystarczy stosować się do tych zasad!

Ponad 80% kierowców czuje pewne obawy przed jazdą w nocy. Jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ jesteśmy zwierzętami, które funkcjonują przede wszystkim w dzień. Jednak w okresie jesienno-zimowym trudno uniknąć poruszania się po zmroku.

jazda nocą mandat systemy wspomagania
Podaj dalej

Szybko zachodzące słońce sprawia, że niemal każdy kierowca jakiś fragment trasy podczas jesieni pokonuje w bardzo dużej ciemności. Na szczęście światła ulicznych latarni oraz reflektory pojazdu są naszymi sojusznikami. Poza nimi możemy mieć zdecydowanie więcej dobrych kart po naszej stronie, jeśli wybieramy się w dalszą podróż.

Jazda w nocy wymaga odpoczynku!

Do jazdy w nocy trzeba się odpowiednio przygotować. Optymalny jest sen poprzedzający aktywność po zmroku, wtedy mamy energię do działania i nasze oczy są w zdecydowanie lepszej kondycji. Dodatkowo po zmroku powinniśmy robić zdecydowanie częstsze przerwy na krótki spacer poza kabiną auta. Chłodniejsze powietrze nocami może działać również orzeźwiająco. Warto również pamiętać o temperaturze w samochodzie. Im jest cieplej, tym bardziej zachęca ona nasz organizm do snu. Dlatego chłodniejsza atmosfera poprawia koncentrację.

lpg diesel benzyna ceny paliw stacja
fot. pixabay

Jedź wolniej i bliżej środka jezdni

Ze względu na to, że w nocy widać zdecydowanie mniej, dobrym pomysłem jest jazda nieco wolniej, ponieważ dajemy sobie szansę na reakcję. Ciekawym trikiem, gdy jedziemy samotnie po drodze, jest skierowanie auta bardziej w stronę środkowej linii. Ma to sens szczególnie w leśnych partiach naszej trasy, ponieważ oddala nasz pojazd od pobocza. Z jednej strony unikamy wjazdu w niewidoczne dziury w jezdni. Z drugiej strony robimy sobie przestrzeń na zauważenie zwierząt, które stoją przy drodze.

kierowcy predkosc noc

Pomyśl o innych użytkownikach drogi

Ze względu na to, że reflektory w samochodach świecą coraz lepszym światłem, dobrym nawykiem jest pamiętanie o innych użytkownikach drogi. Gdy mijamy pieszych poza miastem, warto wyłączyć światła drogowe, aby ich nie oślepiać. Podobnie jest z innymi kierowcami, włączajmy światła mijania z pewnym wyprzedzeniem. A skoro już o wyprzedzaniu mowa, to podczas manewru wyprzedzania obowiązują dwie zasady: pierwsza, gdy okoliczności na to pozwalają, osoba wyprzedzająca po zrównaniu się z pojazdem wyprzedzanym włącza światła drogowe. Z kolei pojazd wyprzedzany jeśli z przeciwka nic nie jedzie, ma włączone światła drogowe do momentu  zrównania się aut i włączenia świateł tzw. długich przez drugie auto.

Przeczytaj również