Jazda nocą to sztuka! Poznaj 4 największe błędy kierowców po zmroku!

Jazda nocą to sztuka! Poznaj 4 największe błędy kierowców po zmroku!

Jazda nocą to sztuka! Poznaj 4 największe błędy kierowców po zmroku!

Podaj dalej

Lato jest czasem dłuższych dni i pięknej pogody, mimo tego o tej porze roku czasami jesteśmy zmuszeni do jazdy po zmroku. Jazda nocą jest swego rodzaju sztuką adaptacji i wymaga nieco innego myślenia o drodze. Dlatego dzisiaj przedstawiamy 4 największe błędy kierowców, które można spotkać po zmroku.

Ludzie z natury są zwierzętami przystosowanymi głównie do życia w ciągu dnia. Nasze oczy przeciętnie radzą sobie w środowisku pozbawionym dodatkowego źródła światła. Do tego większość ludzi ma szereg wad wzroku, które utrudniają prawidłowe widzenie po zmroku. Z takimi problemami może borykać się nawet ponad 80% kierowców! Z tego wynikają też określone błędy, które popełniamy podczas jazdy nocą.

Brak adaptacji do zmieniających się warunków

Jednym z największych błędów, jest absolutny brak adaptacji do zmieniający się warunków na drodze. Gdy zapada zmrok, wielu kierowców nie zmienia swojego stylu jazdy, a po znanym sobie terenie zaczyna jechać nieco na pamięć. Oczywiście znajomość trasy może być pomocna i wpływać na poprawę bezpieczeństwa, ale brak zwracania uwagi na dodatkowe elementy, które trzeba uwzględnić po zachodzie słońca, jak zwierzęta na drodze, nieoświetleni rowerzyści lub pieszy, a także inne samochody, jest dużym błędem.

jazda nocą samochód mandat
Freepik

Zbyt szybka jazda podczas ograniczonej widoczności

Współczesne samochody pozwalają na dużo więcej pod kątem jakości oświetlenia. Światła w technologii LED dają poczucie jazdy niczym za dnia. W rzeczywistości jest to swego rodzaju złudzenie, o czym należy pamiętać. Mamy mocno zwężone pole widzenia i jako kierowca powinniśmy spoglądać nieco poza linię świateł. Przede wszystkim starać się wypatrzeć zagrożenia, przedmioty, ludzi i zwierzęta daleko z przodu. Jednak nasz wzrok powinien zerkać również na pobocza, ponieważ odbijające się w reflektorach oczy zwierząt, ich futro mogą dać nam czas na reakcję i uniknięcie kolizji. W nocy zaleca się jeździć nieco wolniej, ponieważ nad mniejszą liczbą rzeczy mamy kontrolę.

kierowcy predkosc noc

Zły moment przełączania świateł

Wielu kierowców wybiera bardzo zły moment na przełączanie świateł z drogowych na mijania i odwrotnie. Największym błędem jest zbyt późna decyzja o zmianie rodzaju oświetlenia. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że po pierwsze za mocno ufamy technologii, jeśli mamy system automatycznego przełączania świateł. Zdarzają się sytuacje, w których maszyna podejmie złą decyzję.

światła-mandat-przeciwmgłowe-przepisy-scaled

Dodatkowo sami kierowcy niekoniecznie są przygotowani do zmiany światła i mniej bacznie obserwują to, co dzieje się przed nimi. Łuna światła pojazdu z naprzeciwka pozwala na położenie palca na przełączniku świateł, jeden klik i sprawa wydaje się być rozwiązana. Niestety przez złe ułożenie rąk na kierownicy i szereg innych niedociągnięć w technice jazdy, zdarzają się opóźnienia.

Źle ustawione mijania

Na koniec rzecz bardzo mocno powszechna, której trzeba systematycznie przypominać. Kierowcy bardzo lekceważąco podchodzą do prawidłowego ustawienia świateł mijania w swoim pojeździe. Spora grupa samochodów ciągle ma źle zamontowane żarówki i oślepia innych użytkowników drogi. Dodatkowo w ten sposób sami kierowcy odbierają sobie szanse na optymalne oświetlanie drogi przed nimi.

swiatła kontrola mandaty
Freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News