Jazda latem może być łatwiejsza! Kierowcy pomijają ten aspekt i sporo tracą

Słońce latem jest bardzo wyczekiwane, jednak podczas jazdy może być powodem drobnych niedogodności. Na szczęście łatwo można im zaradzić. Wystarczy zainteresować się jednym aspektem, który wielu kierowców pomija.

Jazda latem może być łatwiejsza! Kierowcy pomijają ten aspekt i sporo tracą
Podaj dalej

Widoczność przez szybę jest podstawą bezpieczeństwa, jeśli nie widzimy, dokąd jedziemy, nie możemy podejmować właściwych decyzji na drodze. Dlatego w słoneczne dni poza okularami przeciwsłonecznymi dobrze jest zatroszczyć się o czystość szyby. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia mogą tworzyć refleksy świetlne, które utrudniają ocenę sytuacji na drodze.

Oślepiające słońce

Największym z nich jest oślepiające słońce, a innym duża liczba owadów na szybach. Ich obecność zwiększa się zarówno z powodu większej ich ilości w powietrzu, jak i z powodu szybszej jazdy, co prowadzi do częstszego ich osadzania.

Aby zapewnić sobie jak największą widoczność, należy regularnie i dokładnie myć szybę samochodu ręcznie z obu stron, a także wyposażyć pojazd w wysokiej jakości płyn do spryskiwaczy i markowe wycieraczki. Przyda się również płyn do usuwania owadów, którym powinniśmy spryskiwać szybę po każdej dłuższej podróży.

nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu mandat
fot. freepik

Najlepiej czyścić szyby specjalnymi płynami do szyb, ale jeżeli ktoś ma ograniczoną ilość czasu, może skorzystać z chusteczek do szyb, które warto mieć pod ręką w bagażniku, szczególnie latem (zimą niestety mogą zamarzać). Wybierając płyn, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jego skuteczność, ale również na brak szkodliwości dla powłok lakierniczych.

Jazda latem może być łatwiejsza!

Prawie każdy kierowca miał do czynienia z sytuacją, kiedy smugi na szybie znacznie ograniczały widoczność. Dlatego warto unikać takich sytuacji poprzez regularne mycie szyby i wymianę wycieraczek. W kontekście poprawy bezpieczeństwa na drodze to naprawdę niewielki wysiłek.

wakacje samochodem wyjazd koszt autostrady winiety
fot. pixabay

Jeśli wycieraczki są w dobrym stanie technicznym, rekomendujemy także regularne przecieranie gumy, ponieważ osadzają się na niej drobne elementy. Gdy wycieraczka porusza się po szkle, piasek, kamyki i przykładowo igliwie, mogą tworzyć mikrorysy na szkle, co prowadzi do tworzenia się refleksów.

źródło: TRICO

Przeczytaj również