Dzieci są małymi ludźmi, którzy do około czwartego roku życia wymagają innego podejścia w trakcie przewozu samochodem. Wszystko przez kształtujący się kręgosłup, a także mięśnie. Ich uszkodzenia w trakcie kolizji mają dużo poważniejsze skutki, jeśli najmłodsi znajdują się w kabinie bez fotelika, przodem do kierunku jazdy.
Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie?
W Internecie krąży mnóstwo teorii, które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze. Można spotkać się z opiniami, że tylna kanapa bezpośrednio za kierowcą, ponieważ kierowca odruchowo chce oddalić od siebie ryzyko kolizji, więc swoją stroną pojazdu uniknie uderzenia. Inni wskazują z kolei na miejsce z tyłu po prawej stronie i z punktu widzenia Starego Kontynentu jest to zdecydowanie lepsza opcja. Miejsce popularne w taksówkach zapewnia bezpieczniejszą przestrzeń do wsiadania i wysiadania, ponieważ znajduje się bezpośrednio od strony chodnika.
Jak dla najmłodszych idealnym miejscem z punktu widzenia ekspertów od bezpieczeństwa, jest środkowa część kanapy, która znajduje się niemal pomiędzy fotelami kierowcy i pasażera. Oczywiście pod warunkiem, że w tym miejscu są mocowania dla fotelika dziecięcego ISOFIX.
Jak przewozić dziecko w foteliku?
Przyjmuje się, że dla najmłodszych najbezpieczniejsze jest ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy. Wtedy w chwili kolizji ciało dziecka dociskane jest przez siły powstające podczas frontalnego uderzenia do oparcia fotelika. W ten sposób mały człowiek jest mniej narażony na wszelkiego rodzaju poważne urazy. Takie ustawienie fotelika zalecane jest dla dzieci, które nie skończyły czterech lat lub ważą mniej, niż 13 kg.
Powyżej czwartego roku życia i 13 kg należy przewozić dzieci przodem do kierunku jazdy. Przy tym należy pamiętać, że w przypadku umieszczenia fotelika z przodu na fotelu pasażera, koniecznie musimy wyłączyć poduszkę powietrzną. W Polsce przepisy określają precyzyjnie, że ludzie do 150 cm wzrostu muszą podróżować w foteliku przeznaczonym dla dzieci.