Ile procent sprawności ma dobry amortyzator? Podpowiadamy

Amortyzatory pełnią bardzo ważną rolę w codziennej eksploatacji większości pojazdów. Ile procent sprawności ma dobry amortyzator? Dzisiaj w skrócie odpowiadamy na to pytanie.

jak wydłużyć życie amortyzatorów
Podaj dalej

Układ zawieszenia w samochodzie ma bezpośredni wpływ na to, jak prowadzi się pojazd. Dzięki niemu między innymi opony mają stały kontakt z podwoziem. Sprawne amortyzatory pomagają w utrzymaniu komfortu w czasie jazdy. Dlatego dobrze jest wiedzieć, ile procent sprawności ma dobry amortyzator. Okazuje się, że wielu kierowców tego nie wie.

Jaką funkcję w samochodzie pełnią amortyzatory?

Amortyzacja wydaje się być podstawowym zadaniem amortyzatorów. Jednak poza tą podstawową funkcją możemy wyróżnić jeszcze kilka innych przydatnych funkcji.

Główną funkcją amortyzatorów jest absorbowanie i tłumienie drgań wywołanych przez nierówności drogi. Dzięki temu, że amortyzatory kontrolują ruchy sprężyn i innych elementów zawieszenia, pojazd jest stabilniejszy i łatwiejszy w prowadzeniu.

Amortyzatory pomagają utrzymać ciągły kontakt kół z nawierzchnią drogi, co jest niezbędne do zachowania trakcji. Zwłaszcza podczas przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów. Stabilny kontakt kół z podłożem przekłada się na lepsze działanie układu hamulcowego oraz większą skuteczność przekazywania momentu napędowego na drogę.

Niesprawne zawieszenie szybciej zużywa cały pojazd

Przez kontrolowanie i tłumienie nadmiernych ruchów w układzie zawieszenia, amortyzatory chronią pojazd przed przyspieszonym zużyciem mechanicznym. Bez sprawnie działających amortyzatorów, inne komponenty zawieszenia, takie jak łączniki czy wahacze, mogą szybciej ulec uszkodzeniu.

Dzięki redukcji wibracji i ruchów nadwozia, amortyzatory znacząco poprawiają komfort jazdy. Zapewniają one płynne i stabilne przejazdy przez różne typy nawierzchni, minimalizując przenoszenie drgań i hałasu do kabiny pasażerskiej.

dopłaty kierowcy samochody spalinowe na złom
Pixabay

Sprawne amortyzatory są również kluczowe dla efektywnego działania zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Przede wszystkim ABS (antyblokujący system hamulcowy) i ESP (elektroniczny program stabilizacji toru jazdy). Te systemy zależą od właściwej reakcji zawieszenia na różne warunki drogowe, dlatego amortyzatory są niezbędne do utrzymania odpowiedniej dynamiki pojazdu.

Tego rodzaju podzespoły są nieodłącznym elementem systemu zawieszenia samochodu. Mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Statystyki pokazują, że aż 7% pojazdów ma niesprawne amortyzatory, a kolejne 17% wykazuje pierwsze objawy ich zużycia. To alarmujące dane, zważywszy na rolę, jaką pełnią te komponenty w utrzymaniu stabilności pojazdu na drodze.

Amortyzator – kiedy go sprawdzić?

Regularne sprawdzanie stanu amortyzatorów jest kluczowe. Zaleca się kontrolę co najmniej raz w roku lub co 20,000 km przebiegu. Oczywiście trzeba się zainteresować ich stanem technicznym w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących sygnałów. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak pogorszenie sterowności, zwiększone przechyły nadwozia w zakrętach, czy dłuższa droga hamowania.

Jak sprawdzić amortyzatory?

Do prawidłowego sprawdzenia amortyzatorów musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Bez tego trudno mówić o wiarygodnym pomiarze. Jednym z pierwszych elementów jest wizualna inspekcja elementu.  Poszukiwanie śladów wycieków oleju oraz ocena stanu zewnętrznego amortyzatorów. Od tego rekomendujemy zacząć inspekcję.

Przed przystąpieniem do testów amortyzatorów kluczowe jest ustawienie odpowiedniego ciśnienia w oponach, gdyż jego nieprawidłowa wartość może wpłynąć na wyniki.

Bardzo profesjonalną diagnostyką są testy na shocktesterze. To urządzenie pozwala na ocenę działania amortyzatorów poprzez indukowanie drgań i analizę ich tłumienia, z użyciem metody EUSAMA. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na częstotliwość rezonansową, która wskazuje na sprawność tłumienia drgań przez amortyzator.

Optymalne parametry amortyzatorów

Optymalne amortyzatory powinny efektywnie tłumić drgania, zapewniając minimalne odrywanie się kół od podłoża, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania systemów bezpieczeństwa jak ABS czy kontrola trakcji. W teście EUSAMA wartość dynamicznego przylegania opony do podłoża powinna wynosić co najmniej 80% wartości statycznej. Warto zwrócić uwagę, że nigdy nie osiągnie się wartości 100% z uwagi na fizyczne właściwości systemu zawieszenia.

Regularne kontrole i utrzymanie odpowiedniego stanu amortyzatorów są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy, że nawet drobne nieprawidłowości mogą prowadzić do poważnych awarii, dlatego nie warto ignorować zaleceń ekspertów. Monitorowanie stanu amortyzatorów to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa – zarówno własnego, jak i innych użytkowników drogi.

Przeczytaj również