Ile kosztuje instalacja LPG? Sprawdź, co musisz wziąć pod uwagę!

Ile kosztuje instalacja LPG? Sprawdź, co musisz wziąć pod uwagę!

LPG tankowanie paliwo

Podaj dalej

Ceny paliw osiągają astronomiczne poziomy, dlatego poszukiwanie alternatyw dla benzyny i oleju napędowego trwa w najlepsze. Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: ile kosztuje instalacja LPG? Dzisiaj w skrócie odpowiemy na to kluczowe obecnie pytanie.

Instalacja LPG w Polsce przeżywała wzloty i upadki. Wydaje się, że na początku XXI wieku samochody zasilane gazem płynnym cieszyły się większą popularnością. Później wraz z rozwojem jednostek napędowych kierowcy zwrócili swoją uwagę w stronę silników wysokoprężnych. Dzisiaj przy wysokich cenach benzyny i oleju napędowego popularne niegdyś LPG ma ponownie swoje pięć minut. I to wszystko mimo ceny za litr coraz częściej powyżej 3 złotych.

Szybka kalkulacja, czy gaz LPG się opłaca?

Oczywiście na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie indywidualnie. Najlepiej skorzystać ze specjalnych kalkulatorów internetowych, które wezmą pod uwagę szereg parametrów i obliczą roczne oszczędności, czas zwrotu instalacji LPG oraz potencjalny zarobek.

ubezpiecznie oc polisa

Jeśli zastanawiamy się, ile kosztuje instalacja gazowa, musimy najpierw ocenić, czy jest to dla nas w ogóle opłacalna inwestycja. Dla przykładu: cena benzyny za litr to 6,41, gaz LPG kosztuje 3,40 zł za litr i miesięcznie pokonujemy 3000 km przy średnim zużyciu gazu na poziomie 8,1 litra przez 4,5 roku, to instalacja gazowa za 4500 złotych razem z kosztami eksploatacji zwróci się nam po 9 miesiącach!

Co ma wpływ na końcową cenę instalacji LPG?

Istnieje szereg parametrów, które musimy wziąć pod uwagę, ponieważ to one składają się na finalną cenę za instalację LPG. Przede wszystkim producent, liczba cylindrów w silniku i wydajność reduktora. Znaczenie ma również sam sterownik całej instalacji, ponieważ znajdziemy prostsze i bardziej skomplikowane wersje.

Ile kosztuje instalacja LPG?

Na cenę instalacji LPG mają wpływ wymienione powyżej czynniki, profesjonalizm warsztatu, a nawet region Polski. Trzeba również pamiętać, że zwiększony popyt na tego rodzaju sprzęt może również podnieść ceny. Przykładowo instalacja LPG sekwencyjnego wtrysku gazu do silnika czterocylindrowego z bezpośrednim wtryskiem paliwa kosztuje około 4000 do 5000 złotych.

mandat pieniadze samochod

Ciekawą alternatywą dla montażu instalacji LPG jest zakup samochodu, który już taki układ paliwowy ma na swoim pokładzie. Jednak ceny aut z popularną butlą również zaczynają rosnąć. Dlatego jeśli komuś zależy na podjęciu właściwej decyzji, najlepsza będzie chłodna kalkulacja.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News