Hyundai i30 - ten koreański kompakt zaskakuje po latach

Hyundai, jako producent samochodów ma relatywnie krótką historię. Jednak tempo zmian na plus w zakresie jakości wykonania zachęca do zakupu. Model i30 jest bardzo dobrą propozycją dla osób, które szukają alternatywy dla niemieckiej konkurencji.

Hyundai i30 – ten koreański kompakt zaskakuje po latach
Podaj dalej

Popularność samochodów z nadwoziem typu hatchback na rynku wtórnym jest całkiem duża. Kierowcy dostrzegają plusy związane z dobrym balansem pomiędzy wygodą, a kompaktowym rozmiarem. Wielkość auta jest istotna w coraz mocniej zakorkowanych miastach w naszym kraju. W przypadku Hyundaia i30 mamy projekt karoserii, który może się spodobać. Jakie jeszcze zalety ma ten model?

Debiut w 2007 roku

Hyundai i30 pierwszej generacji zadebiutował na rynku w 2007 roku. Szybko zyskał uznanie jako solidny kompakt. Model ten, produkowany do 2012 roku, czerpał inspirację z futurystycznego konceptu Hyundai HED-2 Genus z 2006 roku. Znajdziemy nadwozie typu hatchback oraz rodzinną wersję kombi CW. Dyskretna modernizacja w 2010 roku tylko podkreśliła jego nowoczesność, przez wprowadzone modyfikacje w wyglądzie zewnętrznym.

Hyundai i30 z silnikami benzynowymi

Pod maską i30 kryje się kilka wersji silnikowych. Mocniejsze jednostki, jak 143-konny silnik 2.0, zapewniają wystarczającą dynamikę, niezbędną w kompaktowych rozmiarach auta. Chociaż silniki benzynowe modelu uchodzą za trwałe, z czasem mogą wymagać wymiany łańcucha rozrządu – co jest typowe dla starszych samochodów.

Czy Hyundai z dieslem to dobry wybór?

W wersji z silnikiem wysokoprężnym, i30 oferuje kilka poziomów mocy. Na szczycie znajduje się  2.0 CRDi o mocy 140 KM. Ten motor łączy w sobie wysoki moment obrotowy i niskie spalanie. Kierowcy doceniają mały apetyt na olej napędowy na dłuższych trasach. Należy jednak być świadomym potencjalnych kosztów napraw, zwłaszcza w przypadku starszych modeli z dużymi przebiegami. Na szczególną uwagę zasługuje troska o koło dwumasowe oraz wtryski.

hyundai-suv-diesel-crdi

Niżej w ofercie producenta znajduje się silnik o pojemności 1.6. Jednostka oznaczona jako CRDi może generować od 90 KM do 128 KM. Jest to dobra propozycja dla kierowców zainteresowanych spokojnym podróżowaniem za rozsądną cenę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po tę wersję sięgały często firmy. W związku z tym na rynku wtórnym znajduje się całkiem sporo egzemplarzy z bardzo dużymi przebiegami. Oczywiście to nie dyskwalifikuje samochodu, jednak dla wielu osób może być minusem.

i30 ma swoje charakterystyczne usterki

W każdym samochodzie używanym po czasie możemy wychwycić powtarzające się usterki. Wśród użytkowników Hyundaia i30 pojawia się kilka charakterystycznych problemów. Często przepalają się żarówki, występują kłopoty z zamkami, a także dosyć szybko zużywają się łączniki stabilizatora. Zdarza się również, że regeneracji lub wymiany potrzebuje przekładnia kierownicza.

Popularność w Polsce

Koreański kompakt zyskuje na popularności w Polsce, a Polacy coraz chętniej sięgają po modele z tego kraju. Warto zaznaczyć, że nawet używane egzemplarze Hyundai i30 z pierwszej generacji, chociaż mogą wymagać drobnych napraw, to w większości przypadków są to jedynie niewielkie niedociągnięcia, takie jak zużywanie się elementów zawieszenia czy problemy z klimatyzacją. Hyundai całkiem dobrze znosi upływ czasu, przez co zyskuje na popularności, jako niewielkie auto rodzinne.

Na polskim rynku, zadbany egzemplarz Hyundai i30 można znaleźć w rozsądnych cenach, co sprawia, że jest atrakcyjny zarówno dla młodszych kierowców, jak i dla rodzin szukających niezawodnego auta do codziennych dojazdów.  Hyundai i30 pierwszej generacji to auto, które mimo upływu lat wciąż oferuje solidność, niezawodność i styl – wartości cenione przez polskich konsumentów. Jego rosnąca popularność świadczy o rosnącym zaufaniu do koreańskich marek na naszym rynku.

Przeczytaj również