Ford tym modelem chciał zastąpić Mustanga! Czy ten pomysł miał sens?!

W historii Forda, podobnie, jak w innych markach samochodów zdarzały się lepsze i słabsze momenty. Zlikwidowanie modelu Mustang z pewnością jest odważnym krokiem. Losy kultowego na całym świecie samochodu sportowego wisiały na włosku za sprawą innego projektu.

Ford tym modelem chciał zastąpić Mustanga! Czy ten pomysł miał sens?!
Podaj dalej

Zawsze najważniejszym czynnikiem dla każdego producenta samochodów są kwestie związane z finansami. Gdy w konkretnym czasie w historii mamy kryzys ekonomiczny lub kryzys paliwowy, gama modelowa powinna zostać dostosowana do potrzeb i możliwości rynku. W biznesie brakuje dużej przestrzeni na sentymenty, przez co mogą być podejmowane bardzo pochopne decyzje. Ciągle niewiele osób wie, że Ford w swojej historii planował zakończyć rozdział o nazwie Mustang.

Początek historii w latach 80. XX wieku

Dzisiaj współpraca dwóch producentów samochodów nad kolejnym modelem jest tak popularna i dla wielu oczywista, że wręcz czasami pomija się ten wątek. Jednak w przypadku tej opowieści warto zaznaczyć, że w 1988 roku Ford postanowił nawiązać relację biznesową z Mazdą. Tak na podstawie podwozia, które służyło między innymi Maździe 626, powstał Ford Probe.

Ze względu na ograniczone możliwości finansowe amerykańskiego koncernu w tamtych czasach, był to jedyny rozsądny krok, aby na rynku pojawił się usportowiony, nowy model samochodu. W kluczowych decyzjach dla firmy był jeszcze jeden wątek. Wspomniane już kilkukrotnie usunięcie Mustanga z rynku. Na szczęście sytuacje uratowali entuzjaści tego modelu i tak do dyspozycji klientów były dwa modele – Probe i Mustang.

Ford Probe II – popularna niepopularność?

Prawdopodobnie większą popularnością od swojego pierwowzoru cieszy się druga generacja Forda Probe. Bardziej opływowe kształty i przystępne cenowo jednostki napędowe spotkały się ze sporym zainteresowaniem klientów. I tak od 1992 roku przez modernizację w 1994 roku historia modelu Probe nagle została przerwana w 1997 roku.

Tak model, który szybko zyskiwał na popularności wśród nowych klientów, przestał być dostępny i relatywnie mocno tracił na wartości. Później do głosu doszli miłośnicy tuningu wizualnego, a także modyfikacji mechanicznych. Skutek jest jeden, dzisiaj Ford Probe II to duży rarytas na drodze. Dodatkowo niewiele osób o nim pamięta.

Przeczytaj również