Europa w napięciu wobec nadchodzącej zimy: magazyny gazu pełne, ale będzie drogo?

Październik to jest ostatni dzwonek na przygotowanie się do zimy. Europa wydaje się gotowa na pierwsze płatki śniegu, jednak  prognozuje się, że czeka nas podwyżka cen gazu. Kiedy możemy spodziewać się zmian cen? O tym przeczytacie poniżej.

dodatek gaz portfel
Podaj dalej

Europa z niecierpliwością wypatruje pierwszych płatków śniegu, mając magazyny gazu wypełnione aż w 95%. To imponujący wynik, ale czy wystarczający? Wiele wskazuje na to, że nawet pełne magazyny mogą nie uchronić nas przed wzrostem cen gazu.

Mniej gazu z Rosji

Choć nasz kontynent z dumą ogłasza, że zmniejszył zależność od rosyjskiego gazu – teraz stanowi on jedynie 20% importu w porównaniu do 41% przed kryzysem ukraińskim – to wciąż jesteśmy na łasce kapryśnej pogody. Ostatnia zima była łaskawa, z temperaturami wyższymi niż średnia z ostatniej dekady, co pozwoliło nam zaoszczędzić. Ale co, jeśli nadchodząca zima przyniesie mrozy?

Kluczowa będzie pogoda!

Eksperci z Allianz Trade ostrzegają: „Ostrzejsza zima może nadwyrężyć rezerwy energetyczne kontynentu”. Ceny gazu, które do tej pory były względnie stabilne, mogą być podatne na gwałtowne wahania. Prognozy mówią o średniej cenie 45 euro/MWh w czwartym kwartale 2023 r. Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych, zwraca uwagę, że choć magazyny gazu w Europie są pełne, rynek może mieć trudności ze znalezieniem odbiorców na gaz w dalszej części roku. Zastanawiające jest, że osiągnęliśmy ten poziom zapełnienia szybciej niż w 2022 roku.

Polska, jako ważny gracz na rynku gazu, odebrała w terminalu w Świnoujściu 45 transportów LNG w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Główne kierunki dostaw to Katar, Stany Zjednoczone i Norwegia. Ale czy to wystarczy, aby przetrwać zimę?

Europa w napięciu

Wielokrotnie sugeruje się zimę stulecia, bardzo silne mrozy i ogólnie ciężki czas przed nami. Bardzo często wiele z tych negatywnych prognoz ostatecznie pozostaje jedynie fikcyjnym scenariuszem. Pozostaje mieć nadzieję, że również będzie tak w tym roku.

mandat rower rowerzyści alkohol hulajnoga prawo jazdy
fot. pixabay

źródło: money.pl

Przeczytaj również