Elektryczne samochody to ślepa uliczka w motoryzacji? Niebawem poznamy odpowiedź!

Elektryczne samochody to ślepa uliczka w motoryzacji? Niebawem poznamy odpowiedź!

elektryk-ladowanie-dofinansowanie-diesel-benzyna

Podaj dalej

Obecnie bardzo dużo mówi się o promocji samochodów elektrycznych. Postawmy sobie jednak pytanie: a co jeśli elektryki są ślepą uliczką w motoryzacji? Na to pytanie poznamy przynajmniej częściową odpowiedź!

Między innymi z powodów ekologicznych zachęca się kierowców do zmiany pojazdów spalinowych na elektryczne. Wspomina się o bezemisyjnym przemieszczaniu się, czystej energii, a także bardzo dobrych wrażeniach z jazdy wywołanych przez przyspieszenie. Pomija się jednak kłopotliwe kwestie, na które poszukujemy jeszcze rozwiązania.

Produkcja baterii jest mocno ograniczona

Oczywiście jednym z najważniejszych podzespołów w samochodzie elektrycznym jest bateria. To ona odpowiada za większość parametrów, które mają być zaletami. Zeroemisyjność, dobre przyspieszenie i coraz lepszy zasięg. Jednak ich produkcja wymaga wydobywania metali ziem rzadkich. W niektórych kręgach sceptyków trwają dyskusje, czy aby na pewno budowanie aut zasilanych z gniazdka jest takie przyjazne dla środowiska.

zakaz-diesel-bateria-volvo

Powoli staje się oczywiste, że bateria z punktu widzenia producenta samochodów jest jego najważniejszym elementem, więc trzeba zrobić możliwie wszystko, aby mieć nad nim kontrolę. Stąd zachęcanie kierowców do wynajmu długoterminowego, a nie kupowania elektryka na własność.

Elektryczne samochody ciężarowe, karetki i straż pożarna?

Całkowita elektryfikacja transportu prawdopodobnie jest marzeniem wielu ekologów. Pytanie, czy możemy sobie wyobrazić elektryczne ciężarówki, karetki, policję, straż pożarną i śmieciarki? Oczywiście, że tak, ponieważ takie pojazdy, przynajmniej częściowo służą już społeczeństwu. Teraz hipotetycznie załóżmy, że 50% aut poruszających się po drogach stanowią tak zwane wtyczkowozy. Pojawia się pytanie, skąd na wszystkie cykle ładowania tylko i wyłącznie elektryków, bez funkcjonowania szpitali, galerii handlowych i zwykłych mieszkań znajdziemy energię?

zakaz jazdy ciężarówka tir
fot. freepik.com

Potrzebna jest systemowa zmiana

Jeśli proces zmiany naszego społeczeństwa będzie przebiegał tak, jak obecnie, prawdopodobnie cały plan spali na panewce. Potrzebujemy systemowej zmiany myślenia o społeczności, dobru wspólnym, energii, konsumpcji i innych aspektach życia społecznego. Wydaje się, że z punktu widzenia funkcjonalności, bezpieczeństwa i być może ekologii samochody elektryczne są ślepą uliczką w motoryzacji. Odpowiedź na to pytanie poznamy niebawem. Trzeba jednak pamiętać, że Nowy Jork ponad sto lat temu też miał utonąć w końskich odchodach, ale uratowały go samochody. Więc być może pojawią się inne rozwiązania?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News