Elektryczna rewolucja musi poczekać? Cała koncepcja jest mocno zagrożona!

Motoryzacja eksperymentuje z napędem elektrycznym od początku swojego istnienia. Jednak zawsze z różnych powodów wygrywał silnik konwencjonalny, czyli napędzany paliwami kopalnymi. Elektryczna rewolucja miała zmienić świat w najbliższej przyszłości. Jednak coraz więcej faktów stawia ten pomysł pod dużym znakiem zapytania.

Elektryczna rewolucja musi poczekać? Cała koncepcja jest mocno zagrożona!
Podaj dalej

Europejski rynek motoryzacyjny zadrżał w posadach, gdy pomysł ograniczenia sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 roku okazał się bardzo realny. Jednak z biegiem czasu pojawia się coraz więcej wątków, które pozwalają przypuszczać, że w tym całym procesie dojdzie do kilku zwrotów akcji.

Problemy z surowcami

Specjaliści ostrzegają, że w Europie może zabraknąć surowców do produkcji baterii do samochodów elektrycznych, co może przedłużyć obecność samochodów spalinowych na rynku.

Polski rynek samochodów elektrycznych rośnie, ale nadal pozostaje w tyle za innymi krajami europejskimi. Polska jest drugim na świecie producentem ogniw litowo-jonowych stosowanych w bateriach do samochodów elektrycznych. Jednak Europa ma problem z dostępem do zasobów litu, który jest niezbędny do produkcji baterii. Wydobycie litu jest czasochłonne i obciążające dla środowiska.

Kopalnia Mutanda

Elemental Holding, światowy lider w dziedzinie urban mining, proponuje pozyskiwanie litu poprzez recykling e-odpadów. Firma planuje otworzyć zakład recyklingu baterii litowo-jonowych w Zawierciu, który będzie jednym z pierwszych i największych tego typu obiektów w Europie. Inwestycja ta ma na celu zminimalizowanie ryzyk związanych z wydobyciem litu i zrównoważone pozyskiwanie nie tylko litu, ale także innych trudno dostępnych pierwiastków.

Elektryczna rewolucja musi poczekać?

Ewolucja i transformacja najczęściej przebiegają bardzo łagodnie, ponieważ są one procesem stopniowym, który wynika z pragmatycznego zastępowania przestarzałego rozwiązania praktyczniejszym. W przypadku zmiany napędów jesteśmy świadkami przeprowadzenia rewolucji.

elektromobilnosc

Każda rewolucja z przeszłości niosła za sobą ofiary. Niedobór surowców z punktu widzenia obecnej ekonomii, a także stylu życia wydaje się jedną z największych blokad w rozwoju elektromobilności. Jednak co w sytuacji, gdy własność prywatna przestanie mieć znaczenie i pojawi się jedynie ograniczony dostęp do ekonomii współdzielenia? Losy elektrycznego transportu jeszcze nie są tak mocno zagrożone, jak najwięksi entuzjaści spalinowej motoryzacji sobie życzą.

źródło: MotoFocus

Przeczytaj również