Dziury w drogach i lód na jezdni - jak przygotować się do zagranicznych wyjazdów?

Coraz więcej krajów chętniej otwiera się na turystów, dlatego podróże samochodem prawdopodobnie zyskają ponownie na popularności. Dziury w drogach, śliska nawierzchnia i lód na jezdni są tymi czynnikami, które mogą nas zaskoczyć w innym państwie. Czy można się do tego przygotować?

samochód wycieczka gory
Podaj dalej

Zdarza się, że mamy określone wyobrażenie w głowie na temat konkretnego państwa, gdzie zamierzamy pojechać samochodem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy kraj ma nieco inną infrastrukturę, sposób oznakowania zjazdów i wjazdów na autostrady. Tych elementów jest znacznie więcej, jednak tylko tych kilka podstawowych pokazuje, że nasze „polskie przyzwyczajenia” mogą się nie sprawdzić za granicą.

Skorzystaj z Google Maps i zobacz trasę przed podróżą

Ogromna popularność nawigacji Google sprawia, że bardzo często niezbyt zastanawiamy się, którędy pojedziemy, ponieważ trasę za nas wybiera algorytm. Oczywiście w większości przypadków jest ona odpowiednio dobrana do naszych potrzeb, jednak wszelkie niedociągnięcia mogą pojawić się po naszej, ludzkiej stronie. Warto zobaczyć jeszcze przed komputerem lub nawet ze smartfonem w dłoni, jak oznaczone są zjazdy na autostradach, jak wyglądają przełomowe punkty na trasie, gdzie następuje nagła zmiana kierunku. Ciekawym pomysłem jest poszukanie kilku lokalizacji na miejsca parkingowe, zanim, gdzieś dojedziemy.

Google Maps inwigiluje

Dziury w drogach i lód na jezdni – spodziewaj się wszystkiego

Jeśli wybieramy się za granicę, w pewien sposób pozbawiamy się pewności, jaka towarzyszy nam na drogach, które znamy. Chodzi tutaj przede wszystkim o podróż do miejsc, gdzie jeszcze nigdy nie byliśmy samochodem. Nie znamy większości zakrętów, skrzyżowań i węzłów drogowych. Żadną ujmą na honorze jest jazda nawet poniżej limitów prędkości, aby bezpiecznie dojechać do celu. Szczególnie w warunkach zimowych lub tuż po roztopach warto oczekiwać dziur w jezdni, a także płatów lodu, które mogą pojawić się na naszej drodze.

śnieg mróz warunki pogoda prognoza droga kierowcy
fot. pixabay

Ceny paliwa i opłaty drogowe

Na koniec z punktu widzenia ekonomii wyjazdu dobrym pomysłem jest zapoznanie się z ceną paliw w danym kraju. Być może bardziej opłaca się tankować jedynie w Polsce i wykonać całą podróż (jeśli jest to możliwe) na jednym zbiorniku. Dodatkowo kwestia wszelkich opłat drogowych jest również bardzo istotna, ponieważ mandaty za ich brak mogą być wysokie.

Przeczytaj również