Dym z rury wydechowej - o czym świadczy jego kolor?

Motoryzacja i dym z rury wydechowej przez dekady były ze sobą ściśle połączone. Współczesne pojazdy emitują niewielkie ilości widzialnego dla oka dymu. Czy pojawienie się oparów z układu wydechowego zawsze oznacza objawy awarii? Okazuje się, że w sezonie jesienno-zimowym pewne rzeczy są normą. Jednak poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę podczas eksploatacji auta.

Dym z rury wydechowej – o czym świadczy jego kolor?
Podaj dalej

Dym z rury wydechowej pojawia się w różnych sytuacjach i ma kilka podstawowych odcieni. Od białej przypominającej chmurę struktury po barwy niebieskiego, na bardzo mocno czarnej kończąc. Poza warstwą wizualną dobrze jest zwrócić uwagę także na gęstość, kierunek dymu i jego zapach. Te czynniki pomogą lepiej zdiagnozować przyczynę dymienia z układu wydechowego.

Czy dym z rury wydechowej to zapowiedź problemów?

Dym wydostający się z układu wydechowego często sygnalizuje poważne awarie, wymagające dokładnej diagnozy przez profesjonalnego mechanika. Warto zwrócić uwagę na okoliczności, w których dym się pojawia i na jego barwę. Są to kluczowe wskazówki mogące naprowadzić na przyczyny usterki.

Biały dym z rury wydechowej i zła interpretacja

Biały dym często świadczy o problemach z kondensacją wody lub płynu chłodniczego w silniku. Nie mylmy go jednak z parą wodną, która jest normalnym zjawiskiem przy niskich temperaturach. Para wodna występuje najczęściej w sezonie jesienno-zimowym, gdzie wilgotność powietrza znajduje się na wysokim poziomie.

Układ wydechowy
Fot. pixabay.com

Powód pojawienia się białego dymu może tkwić w uszkodzonej uszczelce głowicy, przez którą płyn chłodzący przenika do komory spalania lub miesza się z olejem, co zwiastuje poważne problemy. Jednak do prawidłowej oceny ryzyka wyżej opisanej usterki, konieczna jest profesjonalna diagnoza po stronie mechanika. Istnieje kilka specjalistycznych testów, które wskazują na prawdopodobieństwo uszkodzenia uszczelki pod głowicą.

Dym z rury wydechowej niczym czarna chmura

Czarny dym, szczególnie w silnikach Diesla, wskazuje na niepełne spalanie paliwa. Przyczynami mogą być niepoprawne ustawienia silnika lub awaria wtryskiwaczy, co prowadzi do nadmiaru paliwa w komorze spalania. Ten problem najczęściej dotyczy wyeksploatowanych jednostek napędowych. Rzeczą powszechną jest dymienie na czarno silników wysokoprężnych starszej konstrukcji, bez katalizatorów i filtrów cząstek stałych. 

Niebieski dym – interpretacja

Niebieski dym sygnalizuje, że silnik spala olej. Gdy zauważymy, że poziom oleju w silniku gwałtownie spada lub silnik pracuje nierówno i traci moc, może to oznaczać konieczność remontu, np. z powodu uszkodzeń pierścieni tłokowych lub cylindrów. Dodatkowo w dymie z rury wydechowej da się wyczuć poza zapachem spalin, także aromat przepalonego oleju silnikowego. Jest to jednoznaczny sygnał wskazujący na poważną awarię. 

Jak reagować na dym z rury wydechowej?

Jak wspomniano, dym z wydechu jest wyraźnym znakiem, że wizyta u mechanika nie powinna być odkładana. Wczesne wykrycie problemu i jego objawów może znacznie ułatwić diagnostykę i zapobiec pogorszeniu stanu jednostki napędowej. Należy jednak pamiętać o tym, że para wodna jest rodzajem dymu, który występuje w pewien sposób naturalnie w procesie spalania paliwa i nie należy się nią przejmować. 

zaniedbania kierowców załamują mechaników

Czas na podjęcie decyzji

Jak w przypadku każdego nowego zjawiska w naszym aucie, rekomendujemy dać sobie czas na podjęcie decyzji o wizycie u mechanika. Polecamy zaobserwować, w jakich sytuacjach pojawia się dym z rury wydechowej. Gdy jest to jednostkowy przypadek, z dużym prawdopodobieństwem możemy wstrzymać się od umawiania terminu spotkania w serwisie. Jeśli dodatkowo pojawią się inne objawy, jak spadek mocy silnika, nierówna praca na biegu jałowym lub zwiększone zapotrzebowanie na olej silnikowy, to powinno nas zainteresować.

Przeczytaj również