Czym kierować się przy wyborze chłodnicy samochodowej? O tym należy pamiętać!

Chłodnica w samochodzie pełni bardzo ważną rolę i dowiadujemy się o tym w momencie, gdy wszelkiego rodzaju wskazania temperatury zaczynają wybiegać poza normy. Wtedy okazuje się, że wybór właściwej chłodnicy może być drobnym wyzwaniem.

Silnik paliwo zamarza w baku
Podaj dalej

Chociaż rzadko zdarza się, żeby chłodnica sama z siebie odmówiła posłuszeństwa, przytrafiają się sytuacje, w których konieczna jest jej wymiana. Najczęściej motywem do zmiany tego podzespołu są uszkodzenia mechaniczne, a także strukturalne wywołane przez korozję. Nieszczelność chłodnicy dotyka przede wszystkim starszych pojazdów. Wtedy warto zwrócić uwagę na kilka elementów przy zakupie nowej.

Wybór chłodnicy zostaje po Twojej stronie

W przypadku uszkodzenia oryginalnej chłodnicy w samochodzie mamy zawsze dwie możliwości: pierwsza polega przede wszystkim na wyborze części stosowanej na pierwszy montaż, wtedy mamy pewność, że wszelkie parametry związane z odprowadzaniem ciepła, oraz jego utrzymywaniem (o czym więcej później) są na optymalnym poziomie i nasz silnik pracuje w idealnym środowisku.

naprawa serwis diesel

Druga możliwość to oczywiście szansa na skorzystanie z części, które są zamiennikami. W tej sytuacji ludzie kierują się ceną i zdarza się, że wybieramy produkty najtańsze, które mogą być po prostu wątpliwej jakości. A sposób wykonania chłodnicy ma kluczowe znaczenie dla jej parametrów roboczych.

Chłodnica ma obniżać i podtrzymywać temperaturę w silniku

Najczęściej słowo chłodnica kojarzy nam się przede wszystkim z obniżaniem temperatury. Uszkodzenie tego elementu prowadzi przede wszystkim do zaburzenia optymalnych parametrów pracy jednostki napędowej, co w konsekwencji prowadzi do przegrzania się silnika i jego poważnych uszkodzeń.

Chłodnica
Fot. pixabay.com

Motor w każdym pojeździe powinien pracować w optymalnym zakresie temperatur. Nie mogą być one zbyt niskie i zbyt wysokie. Gdy jest chłodno, film olejowy nie ma określonych przez producenta właściwości. Wzrastają opory podczas pracy, co powoduje szybsze zużywanie się części i zwiększone zapotrzebowanie na paliwo. Blok silnika powinien pracować w nieco wyższych temperaturach w porównaniu do głowicy. Ta delikatna symbioza warunków do optymalnego procesu spalania paliwa i smarowania jednostki napędowej jest regulowana przez chłodnicę.

Czym się kierować przy wyborze chłodnicy?

Jak wspomnieliśmy, to po stronie kierowcy znajduje się decyzja, jaką chłodnicę zamontuje w swoim aucie. Z punktu widzenia produktów dostępnych na rynku mamy do wyboru przede wszystkim dwa rodzaje chłodnic. Przede wszystkim tańszym rozwiązaniem jest chłodnica łączona mechanicznie. Po drugiej stronie skali znajduje się chłodnica lutowana, która, co do zasady jest droższa. Poza tymi różnicami warto zwrócić uwagę na to, jaką moc odbierania ciepła ma konkretna marka chłodnicy. Wszystko po to, żeby nie przegrzać silnika.

Przeczytaj również