Czy można dostać L4 z powodu bólu kręgosłupa od jazdy samochodem? Sprawdzamy!

Ból kręgosłupa jest jedną z najpopularniejszych dolegliwości, przez które ludzie chcą iść na zwolnienie lekarskie, czyli L4. Czy ból pleców od jazdy samochodem, może być podstawą do wystawienia przez lekarza zwolnienia? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, jednocześnie informujemy, że artykuł nie jest formą porady medycznej.

ważna zmiany dla kierowców pakiet mobilności
Podaj dalej

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji obciąża nasz organizm, dlatego jazda samochodem bez postojów, jest wyzwaniem dla mięśni, stawów oraz układu szkieletowego. Dodatkowo złe ustawienie fotela względem kierownicy i pedałów, może pogłębiać dolegliwości bólowe. Co ciekawe błędy można popełnić nawet przy wsiadaniu i wysiadaniu z auta, a to one mogą potęgować bóle pleców.

W najtrudniejszej sytuacji są kierowcy zawodowi

Jeśli naszą pracą jest jazda samochodem, często ból kręgosłupa wydaje się być wpisany w ten zawód. Na szczęście nie jest to do końca prawda, gdyż właściwa profilaktyka i aktywność fizyczna mogą przesunąć w czasie problemy z plecami lub wręcz pomagają je wyeliminować. Całe wyzwanie zaczyna się w sytuacji, gdy dolegliwości i ból utrudniają nam funkcjonowanie w miejscu pracy, jakim jest kabina. Czy życie i pracowanie z bólem jest koniecznością?

Freepik.com

Czy można dostać L4 z powodu bólu kręgosłupa od jazdy samochodem?

Zdrowie i życie jest najważniejsze, dlatego każdy długotrwały ból przy wykonywaniu jakiejś czynności powinien być sygnałem ostrzegawczym i motywacją do wizyty u specjalisty. Tutaj mamy spory wybór, ponieważ może to być lekarz lub fizjoterapeuta. Konsultacja jest podstawą do zdiagnozowania przyczyn problemu zdrowotnego i wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Ból ma wpływ na koncentrację i czas reakcji

Jeśli nasz organizm działa w warunkach długotrwałego bólu odczuwamy irytację z jego powodu. To może mieć bezpośrednie przełożenie na koncentrację za kierownicą. Co za tym idzie, spada nasze bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo, jeśli ból ogranicza nasze ruchy, to w sytuacji awaryjnej możemy mieć problemy z prawidłową reakcją. W związku z tym nie warto ryzykować wypadku na drodze z powodu problemów zdrowotnych, które można usunąć.

Kierowca ciężarówki
Fot. pixabay.com

Przeczytaj również