Chrysler Halcyon - pokaz siły i możliwości Amerykanów

Amerykańska motoryzacja stereotypowo kojarzy się przede wszystkim z autami spalinowymi. Chrysler pokazuje, że ma być ona elektryczna, autonomiczna i wyjątkowo zaprojektowana.

Chrysler Halcyon – pokaz siły i możliwości Amerykanów
Podaj dalej

Wiadomo, że samochody koncepcyjne są pokazaniem do granic możliwości wizji projektantów oraz inżynierów. Na dalszym etapie wchodzą ograniczenia technologiczne na masową skalę i opłacalność projektu. Jednak Chrysler Halcyon pokazuje, że samochody przyszłości mogą być inne. Bardzo technologicznie zaawansowane i współpracujące ze sztuczną inteligencją.

Elektryczna przyszłość marki Chrysler

Chrysler przedstawił koncepcyjny model Chrysler Halcyon, który doskonale ilustruje w pełni zelektryfikowaną przyszłość marki Chrysler. Cechuje się zrównoważonym wzornictwem zewnętrznym i wewnętrznym, pełną autonomią w połączeniu z personalizowanymi doświadczeniami jazdy oraz futurystyczną technologią, rozwijającą etos marki „Harmony in Motion” skupiony na łączności z klientem.

Koncepcyjny model Chrysler Halcyon tworzy poziom spokoju, który w pełni odzwierciedla nazwę Halcyon. Model Halcyon prezentuje innowacyjne i zrównoważone rozwiązania mobilności, które wykorzystują technologię i oferują wartość klientom, zapewniając Harmony in Motion” – powiedział Chris Feuell, dyrektor generalny marki Chrysler – Stellantis. „Koncepcyjny model Chrysler Halcyon ożywia wizję w pełni zelektryfikowanej przyszłości dzięki nowym pakietom technologicznym Stellantis, które integrują się z prostym i czystym aerodynamicznym wzornictwem oraz zapewniają spójne wrażenia estetyczne we wnętrzu”.

Pierwsze auto elektryczne już w 2025 roku

Chrysler wprowadzi na rynek pierwszy pojazd elektryczny w 2025 roku. Amerykańska firma będzie dysponowała wyłącznie elektrycznymi samochodami już 2028 roku. Koncepcyjny model Chrysler Halcyon wzmacnia zobowiązanie marki do planu Stellantis Dare Forward 2030, który promuje zelektryfikowane i bardziej wydajne układy napędowe umożliwiające Stellantis zmniejszenie globalnego śladu węglowego o 50% do 2030 roku i przewodzenie branży transportowej w osiągnięciu netto zerowego śladu węglowego do 2038 roku.

Sztuczna inteligencja dla kierowców

Wyświetlacz HUD połączono z rozszerzoną rzeczywistością (AR). Udostępnia ważne informacje o prowadzeniu, takie jak prędkość, stan naładowania i wiele więcej. Kokpit obejmuje funkcję sztucznej inteligencji, pozwalającą kierowcy zadawać pojazdowi pytania. Technologia STLA Brain dostarcza aktualizacje z najnowszymi technologiami i funkcjami, aby utrzymać na bieżąco zakres informacji. System sztucznej inteligencji Stellantis pozwala na diagnozowanie problemów i komunikację rozwiązań przez internet bez odwiedzania salonu dealerskiego.

Chrysler Halcyon – wnętrze

Składane koło kierownicy i chowany gaz z hamulcem są nowością. Logo Chryslera na środku kierownicy, a także w innych miejscach kabiny, dodają zrównoważonego wzornictwa inspirowanego kulturą muzyczną i dziedzictwem Detroit, integrując miażdżone i w 100% przetworzone materiały kompozytowe pochodzące z zużytych płyt CD.

Koniec z deską rozdzielczą?

Koncepcyjny model Chrysler Halcyon eliminuje tradycyjną deskę rozdzielczą, pozwalając pasażerom skorzystać z podłokietnika, który biegnie przez szerokość samochodu, aby lepiej się zrelaksować i cieszyć widokiem przez panoramiczną szybę. Poduszki powietrzne są rozmieszczone wokół kabiny. Kreatywne rozwiązanie, tworzy otwartą, a jednocześnie chronioną kabinę. Design przeszklonej konsoli środkowej łączy przestrzenie kabiny, przepływając od przodu do tyłu w nowoczesnym architektonicznym stylu. Oświetlenie odgrywa znaczącą rolę wewnątrz kabiny i jest punktem centralnym dla konsoli ze swoim przejrzystym akrylowym projektem, który posiada tekstury i kształty, które zginają i rozpraszają światło. Podświetlenie akcentowe przechodzi również przez drzwi, podnóżek i podłogi.

Chrysler Halcyon – deska rozdzielcza

W trybie przygotowania, wirtualny asystent Stellantis AI przygotowuje się na dzień, informując kierowcę i pojazd Chrysler Halcyon o nadchodzących wydarzeniach. Spersonalizowane i płynne doświadczenie łączy pojazd z innymi połączonymi urządzeniami, takimi jak smartfon lub termostat inteligentnego domu. Korzystając z zaawansowanych technologii STLA Brain i SmartCockpit, funkcja Intelligent Cabin Comfort analizuje warunki pogodowe i wykorzystuje spersonalizowane preferencje, aby zdalnie ustawić poziomy ogrzewania. Nawigacja synchronizuje informacje z kalendarzem kierowcy i potrafi dostosować trasę oraz czas przejazdu do harmonogramu dnia.

Chrysler z identyfikacją biometryczną

Gdy kierowca zbliża się do Chryslera Halcyon, pojazd rozpoznaje kierowcę, uruchamia się wita przez tryb powitalny, który wykorzystuje identyfikację biometryczną.

„Koncepcyjny model Chrysler Halcyon jest kolejnym krokiem w kierunku pełnej zelektryfikowanej przyszłości marki Chrysler i jest odzwierciedleniem naszej misji dostarczania spersonalizowanych, zrównoważonych rozwiązań mobilności, które łączą się z klientami i ich światem” – powiedział Tim Kuniskis, prezes marki Chrysler – Stellantis. „Wspierany przez innowacyjne technologie Stellantis, koncepcyjny model Chrysler Halcyon kładzie nacisk na Harmony in Motion, zapewniając niespotykane dotąd doświadczenia jazdy, które są zgodne z naszą misją dostarczania unikalnych i niezapomnianych doświadczeń kierowcom”.

Przeczytaj również