Zamykanie gospodarek w 2020 roku mocno odbiło się na życiu społecznym i ekonomicznym. Dzisiaj świat jest nieco innym miejscem niż w 2019 roku i być może dopiero za kilka lat wróci on na swoje dawne tory rozwoju. Wszystko przez zerwane łańcuchy dostaw, niepewność oraz spekulacje cenami dla jeszcze większego zarobku.
Transport objęty dodatkowymi nakazami w Europie
Branża transportowa szeroko skomentowała pomysł niemieckiego rządu, aby na tereny przemysłowe mogły wejść osoby, które przyjęły aktualnie obowiązującą ilość dawek preparatu. Szczególnie w Polsce idea dodatkowych nakazów dla określonych grup społecznych i zawodowych, w których skład mogą wchodzić szczepienia na Covid 19, budzi kontrowersje. Tymczasem na świecie doszło do drobnego przełomu, który być może zmieni obecną narrację na świecie.
Rachunek ekonomiczny zaczyna wygrywać?
Ludzie mogą przyzwyczaić się do wielu dziwnych zakazów i nakazów, jeśli mają wokoło siebie poczucie dobrobytu. Gdy jest ono zagrożone sprawy zaczynają wyglądać nieco inaczej. Od wielu lat na świecie, w tym w Europie i w Ameryce Północnej brakuje osób zainteresowanych branżą transportową. Ciągle można przeczytać artykuły o tym, ilu kierowców potrzebuje ten sektor gospodarki. Jak się okazuje, być może dotarliśmy do punktu, gdzie kropla przelała czarę goryczy rachunku ekonomicznego.
Zmiana w polityce rządu!
Premier Kanady Justin Trudeau spotkał się z presją ze strony głównej partii opozycyjnej i lobby transportowego, aby zrezygnować z konieczności szczepionki dla kierowców ciężarówek, który ma wejść w życie w sobotę, mówiąc, że może to spowodować braki kierowców, zakłócić handel i podnieść inflację – informuje agencja Reuters.
Podobne kroki w sprawie obowiązku szczepień chciał wprowadzić rząd Stanów Zjednoczonych. Administracja Bidena chce, aby kierowcy ciężarówek w firmach zatrudniających 100 lub więcej pracowników byli szczepieni lub poddawani cotygodniowym testom, co zostało zakwestionowane przez Sąd Najwyższy.
W ten sposób powstały realne szanse, że rosnące zapotrzebowanie na produkty w Ameryce Północnej zostanie zaspokojone i gospodarka jednego z kluczowych państw na świecie jeszcze utrzyma się na powierzchni i nie doprowadzi światowej ekonomii do kolejnego kryzysu.