"Akcja Znicz 2022": Czy uda się powtórzyć dobre statystyki z ubiegłego roku? Policja jest bardziej uważna!

Na polskich drogach trwa akcja policji „Znicz”. Jak co roku przy głównych trasach i w okolicach cmentarzy stoją funkcjonariusze policji. Nadzorują oni ruch pojazdów, kontrolują i są zdecydowanie mniej wyrozumiali dla kierowców. Wszystko w trosce o nasze bezpieczeństwo.

„Akcja Znicz 2022”: Czy uda się powtórzyć dobre statystyki z ubiegłego roku? Policja jest bardziej uważna!
Podaj dalej

Drogi na terenie polski od wielu lat, nie należą do czołówki najbezpieczniejszych tras na Starym Kontynencie. Jednak z roku na rok systematycznie poprawiamy się pod względem statystyki. W 2021 roku doszło do wyjątkowej sytuacji, ponieważ 1 listopada 2021 roku żadna osoba nie straciła życia w wyniku wypadku! Czy uda się powtórzyć to niecodzienne osiągnięcie?

5000 funkcjonariuszy na polskich drogach

Podczas trwania akcji „Znicz” na polskich drogach zobaczymy 5000 policjantów. Najczęściej spotkamy ich przy nekropoliach, a także w okolicy dróg dojazdowych do miast. Jak zawsze głównymi punktami kontroli są trzeźwość, a także prędkość. Do tego na trasy wyjechały również nieoznakowane radiowozy, które mają powstrzymać piratów drogowych. Większość wypadków w okresie „długiego weekendu” powstaje na skutek brawury kierowców. Dlatego trzeba zrobić możliwie wszystko, żeby zahamować te zapędy.

Nietrzeźwi kierowcy ciągle są problemem!

Mimo wielu kampanii społecznych prawdziwą plagą na polskich drogach są nietrzeźwi kierowcy. W 2021 roku w czasie akcji „Znicz 2021” zatrzymano 1 360 kierowców pod wpływem alkoholu. Zapewne spora grupa „złapanych na gorącym uczynku” mogła nie zdawać sobie sprawy, że stężenie alkoholu w ich organizmie przekracza dopuszczalne minimum. Stan trzeźwości po spożyciu alkoholu najbezpieczniej jest ocenić przez obiektywne urządzenia. Jedynie wnioski przez „zbadanie” swojego samopoczucia mogą być błędne. Gdy mamy wątpliwości, zawsze możemy podejść do najbliższego komisariatu policji i tam zbadać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ policja nie będzie stosowała żadnej taryfy ulgowej. Przy tak dużym natężeniu ruchu chodzi przede wszystkim o wspólne bezpieczeństwo.

Przeczytaj również