Akcja serwisowa - kłopoty z układem hamulcowym i emisją spalin! Kto musi uważać na usterkę?

To, że samochody się psują, wydaje się całkiem oczywiste. Od czasu do czasu również sam producent ogłasza akcję serwisową dla swoich modeli. Tak jest w tym przypadku, gdzie jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie wykrył usterki w dwóch modelach. Ich kierowcy muszą zgłosić się do ASO na naprawę.

Akcja serwisowa – kłopoty z układem hamulcowym i emisją spalin! Kto musi uważać na usterkę?
Podaj dalej

Masowa produkcja samochodów powoduje, że niektóre elementy tej skomplikowanej układanki przestają do siebie pasować. Niestety tworzenie aut na dużą skalę zwiększa ilość wadliwych egzemplarzy w szybkim tempie. Na szczęście tym razem na terenie polski jedynie kilkaset sztuk samochodów musi udać się do ASO.

Uszkodzony zawór zwrotny

Zgodnie z informacjami przekazanymi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez Toyotę w modelu Aygo X wykryto usterkę związaną z układem hamulcowym. Jest uszkodzony zawór zwrotny (VCV), odpowiada on za regulację podciśnienia w układzie hamulcowym. Oczywiście skutkiem takiej awarii jest pogorszenie siły hamowania, co ma bezpośredni wpływ na obniżenie bezpieczeństwa. Toyota podaje, że z takimi problemami wyprodukowano 540 egzemplarzy, które powstały w Czechach.

hamowanie pedal hamulca

Akcja serwisowa z emisją spalin!

Dzisiaj producenci kładą ogromny nacisk na optymalną emisję spalin, ponieważ wymagają tego od nich przepisy. Niestety w Toyocie Proace może dojść do zwiększenia wytwarzanych przez silnik szkodliwych substancji. Chodzi o egzemplarze wyposażone w silnik diesla. W 418 sztukach układ wtrysku mocznika może działać nieprawidłowo w niskich temperaturach. Wszystko przez zbyt słabo działającą grzałkę wewnątrz zbiornika mocznika, która nie może rozmrozić tej cieczy. Dlatego istnieje spore ryzyko, że w chłodniejsze dni samochód będzie mocniej szkodził środowisku naturalnemu.

AdBlue w samochodzie z silnikiem diesla

Jak czytamy dalej w komunikacie, właściciele pojazdów zostaną lub już zostali poinformowani o usterkach. W ASO mechanicy naprawią wadliwe egzemplarze. Jest to też ważna informacja dla potencjalnych następnych użytkowników, żeby sprawdzić, czy w tym roczniku, który nas interesuje, była organizowana akcja serwisowa i czy nasz egzemplarz był nią objęty.

źródło: UOKiK

Przeczytaj również