Kimi Raikkonen i Juha Kankkunen mieli zmierzyć się w Yarisach WRC

Kimi Raikkonen i Juha Kankkunen mieli zmierzyć się w Yarisach WRC

13 interakcji
Kimi Raikkonen i Juha Kankkunen mieli zmierzyć się w Yarisach WRC

Podaj dalej

Czterokrotny rajdowy mistrz świata (1986-87, 1991, 1993), Juha Kankkunen poprowadzi Toyotę Yaris WRC podczas pokazowych przejazdów w Rajdzie Finlandii. Pierwotnie miał to być jego pojedynek z byłym mistrzem świata F1 (2007), Kimim Raikkonenem.

Historia tego startu sięga 6 grudnia 2017 r. Obaj panowie byli gośćmi prezydenta Sauliego Niinisto na uroczystości z okazji setnych obchodów Dnia Niepodległości Finlandii. Obecny był tam również Tommi Makinen, szef fabrycznego zespołu Toyoty w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Juha Kankkunen i Kimi Raikkonen rozmawiają podczas Grand Prix Monako F1 2007 (mistrzowski sezon Icemana) | fot. Jussi Nukari / Lehtikuva

Podczas uroczystości gadaliśmy sobie na luzie z Kimim o różnych rzeczach i w pewnym momencie wyzwał mnie na rajdowy pojedynek – wspominał Juha Kankkunen dla Ilta Sanomat. – Uzgodniliśmy, że pojedziemy razem w Jyvaskyla [w Rajdzie Finlandii] w 2019. Tommi Makinen obiecał nam obu dobre samochody WRC.

Już wtedy Kimi Raikkonen musiał wiedzieć, że będzie to jego ostatni sezon w Scuderii Ferrari. Po sezonie F1 2018 spodziewał się wolnego (stąd wybór dopiero edycji 2019). Ostatecznie Kimi podpisał kontrakt z Sauberem, przemianowanym na Alfa Romeo Racing. Słowo się jednak rzekło i Tommi Makinen podstawi Toyotę Yaris WRC na tegoroczny Rajd Finlandii tylko Kankkunenowi.

Dwaj 4-krotni mistrzowie świata WRC, Juha Kankkunen (z lewej) i Tommi Makinen (z prawej)

2 kwietnia 2019 r. Juha Kankkunen ukończy 60 lat. Fin zapewnia, że nadal jest gotowy na wyzwanie Kimiego. Jak przekazuje Ilta Sanomat, zwycięzca Rajdu Dakar 1988 śmieje się, że niedługo może być na nie za stary, jeśli Raikkonen dalej będzie odnawiał kontrakty w F1.

Jazdy Kankkunena w Rajdzie Finlandii ograniczą się do przejazdów poza konkurencją na superoesie Harju w czwartek (1 sierpnia) i piątek (2 sierpnia). Pilotem zwycięzcy 23 rund WRC będzie jego syn, Niko.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News