Kia pokazała swojego najnowszego SUV-a. Wygląda trochę jak BMW, trafi do Polski w tym roku

Kia właśnie ujawniła wszystkie szczegóły dotyczące swojego najnowszego, małego SUV-a o nazwie EV3. Sub-kompaktowy SUV o zasięgu do 600 kilometrów ma trafić na wszystkie globalne rynki, w tym Polski. Jego sprzedaż powinna ruszyć w czwartym kwartale tego roku. Samochód wyraźnie nawiązuje do stylistyki flagowca o nazwie EV9, który został dobrze przyjęty na rynku. 

nowy-suv-kia-ev3
Podaj dalej

Mały SUV Kia EV3 będzie oferowany na globalnych rynkach

nowy-suv-kia-ev3
fot. KIA

Najnowszy członek w pełni elektrycznego składu – EV3 – będzie bardzo ważnym modelem w gamie koreańskiego producenta. SUV będzie oferowany na wszystkich globalnych rynkach. Sub-kompaktowy pojazd oferuje zasięg do 600 kilometrów w wersji dalekiego zasięgu. 

Ponadto, najnowsza Kia wygląda w wersji produkcyjnej bardzo podobnie do koncepcji, jaką zobaczyliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Tym samym przyjmuje wiele stylistycznych akcentów z flagowego EV9. SUV ma delikatnie zmienioną grafikę świateł LED, ulepszone zderzaki, tradycyjne lusterka i nieco grubsze słupki. 

nowy-suv-kia-ev3
fot. KIA

SUV mierzy 4,3 metra długości, 1,85 metra szerokości i 1,56 metra wysokości. Do tego ma rozstaw osi na poziomie 2,68 metra. Jak wypada w porównaniu z innymi samochodami koreańskiego producenta? Jest na przykład o 105 mm dłuższy niż e-Soul, czy 120 mm krótszy niż e-Niro. To umieszcza go w samym sercu europejskiego segmentu B-SUV (sub-kompakt). To oznacza, że będzie rywalizował z takimi samochodami jak Peugeot e-2008. 

Co znajdziemy pod maską małego SUV-a?

Kia EV3 otrzymała szeroko stosowaną architekturę E-GMP i będzie dostępna z pojedynczym silnikiem elektrycznym i dwoma opcjami akumulatora. Model standardowy otrzyma pojemność baterii 58,3 kWh, podczas gdy wariant dalekiego zasięgu otrzyma większą jednostkę 81,4 kWh. Ta ostatnia ma szacunkowy zasięg WLTP na poziomie 600 kilometrów. To znacznie większa liczba niż to, co otrzymujemy u elektrycznych rywali. 

nowy-suv-kia-ev3
fot. KIA

Pojedynczy silnik elektryczny wytwarza 201 koni mechanicznych i dysponuje momentem obrotowym w wysokości 283 Nm. Według koreańskiego producenta, model EV3 będzie przyspieszał od 0 do 100 km/h w 7,5 sekundy, a jego maksymalna prędkość wyniesie 170 km/h. 

Kia jest również pierwszym producentem, który w segmencie kompaktowych SUV-ów wprowadził funkcję vehicle-to-load. Pozwala ona za pomocą samochodu ładować urządzenia zewnętrzne. Dodatkowo Kia wyposażyła EV3 w szereg zaawansowanych funkcji związanych z bezpieczeństwem, komfortem i ładowaniem. Zaawansowany system zarządzania ładowaniem pozwoli na naładowanie akumulatora od 10 do 80 procent w około 31 minut. 

nowy-suv-kia-ev3
fot. KIA

W swojej klasie EV3 nie będzie mieć także konkurencji pod względem pojemności. Pod pokrywą maski z przodu znajdziemy mały 25-litrowy schowek. Natomiast z tyłu, pełnowymiarowy bagażnik pozwoli na schowanie aż 460 litrów bagażu. Produkcja EV3 ruszy w połowie sierpnia, a ceny i specyfikacje na polskim rynku będą ogłoszone w III kwartale tego roku. Samochód trafi do salonów jeszcze w IV kwartale.

Przeczytaj również