Kalendarz WRC 2020 jednak bez Chile! Rajd Katalonii zostaje?

Kalendarz WRC 2020 jednak bez Chile! Rajd Katalonii zostaje?

12 interakcji
D6XdTNbWAAASkCV

Podaj dalej

Cristofer Espinoza, dziennikarz chilijskiego „Cooperativa” poinformował na swoim Twitterze, że czwarta runda Rajdowych Mistrzostw Świata 2020, Copec Rally Chile została oficjalnie odwołana.

Kraj w Ameryce Południowej w tym roku udanie zadebiutował w kalendarzu WRC. Jednak teraz państwo jest sparaliżowane demonstracjami, zamieniającymi się w niebezpieczne zamieszki. W Santiago protestowało milion ludzi, na ulicach jest wojsko. Od końcówki października krytykowany prezydent Sebastian Pinera wprowadził stan wyjątkowy.

Protesty odbywają się przeciw represjom i polityce socjalnej rządu, rosnącym kosztom utrzymania i opieki zdrowotnej, a także narastającym nierównościom społecznym oraz niewydolnemu systemowi emerytalnemu. Przy tak nieprzewidywalnej sytuacji organizatorzy zadecydowali o odwołaniu Rajdu Chile z bazą w Concepcion, posiadającego kontrakt z promotorem WRC na lata 2019-2021. – Demokracja jest najcenniejszą rzeczą, jaką ma Chile – powiedział burmistrz regionu Biobio, Sergio Giacaman dla „AS”. – Jest to rozważna decyzja w dążeniu do demokracji. Na pewno powrócimy w 2021 r. Jesteśmy tym zainteresowani widząc, jaki miało to wpływ na mieszkańców i turystykę – dodał.

Lider WRC nie wróci do rajdu po drastycznym wypadku

Felipe Horta, promotor rajdu dla „Cooperativa”: Dobre decyzje podejmowane są na czas. Dziś mamy szczególną sytuację w kraju. Klimat i potrzeba wyborów nie łączą się z realizacją rajdu w naszym kraju, który również potrzebuje własnego środowiska. Wszystko wskazywało na to, że jeśli odbyłaby się druga edycja, oznaczałoby to dwa razy większą publiczność. Potrzebowalibyśmy więcej policji, więcej strażaków i wszystkich służb potrzebnych na tym wydarzeniu. Tak powstała refleksja by powiedzieć „poczekajmy rok”, aby kontynuować u nas mistrzostwa świata. FIA i WRC to rozumieją i pozwolili przesunąć rajd na 2021 r.

Na odwołaniu imprezy może skorzystać Rajd Katalonii, który stracił miejsce w terminarzu na 2020 r. wskutek wprowadzenia systemu rotacyjnego. W obecnej sytuacji hiszpańska runda mogłaby powrócić do kalendarza, ale organizatorzy musieliby przygotować się do przeprowadzenia zawodów już na wiosnę. Rajd Chile miał być rozegrany w dniach 16-19 kwietnia.

Od Monte Carlo do Tokio. FIA opublikowała kalendarz WRC 2020

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News