Kajetanowicz i Szczepaniak drudzy w WRC 2. Polacy nie będą jednak wicemistrzami świata

Po najnowszych doniesieniach odnośnie Rajdu Australii wiemy już na pewno, że Kajetan Kajetanowicz i Maciek Szczepaniak zajęli drugie miejsce w klasyfikacji rocznej WRC 2. Niestety, wedle regulaminu WRC nie oznacza to tytułów wicemistrzów świata.

Kajetanowicz i Szczepaniak drudzy w WRC 2. Polacy nie będą jednak wicemistrzami świata
Podaj dalej

Kajetanowicz i Szczepaniak zakończyli sezon WRC 2 w ubiegły weekend podczas Rajdu Katalonii. Tam Polacy zajęli 3. miejsce w swojej klasie, co oznaczało dla nich piąte podium w tym roku. Załoga Lotos Rally Team była poza pierwszą trójką wyłącznie dwa razy – po dwóch awariach Volkswagena Polo GTI R5 w Argentynie i Wielkiej Brytanii.

W pewnym momencie wydawało się, że nawet mistrzostwo świata jest w zasięgu ręki Kajetanowicza i Szczepaniaka. W bardziej komfortowej sytuacji znajdowali się jednak m.in. Pierre-Louis Loubet i Benito Guerra Jr. i na dobrą sprawę to właśnie ta dwójka wciąż ma szanse na mistrzostwo, ale…

No właśnie. W ostatnich dniach z Rajdu Australii wycofał się m.in. Fabio Andolfi, który mógł odebrać Polakom pierwszą trójkę WRC 2, później wycofał się także Benito Guerra Jr. To automatycznie oznacza, że nowym mistrzem świata zostanie Pierre-Louis Loubet i na dobrą sprawę Francuz również nie musi lecieć nawet na antypody.

Znamy już zatem wszystkie rozstrzygnięcia tego sezonu. Loubet kończy sezon na pierwszym miejscu, Kajetanowicz na drugim, Guerra Jr.  na trzecim. Jak już wcześniej wspominaliśmy, Pierre-Louis Loubet jest nowym mistrzem świata WRC 2 w klasyfikacji kierowców, Vincent Landais jest nowym mistrzem świata WRC 2 klasyfikacji pilotów. I na tym tytuły się kończą.

Dlaczego Guerra i Andolfi kompletnie odpuścili Australię, chociaż do rozstrzygnięcia były jeszcze tytuły wicemistrza oraz drugiego wicemistrza świata? Bo coś takiego w WRC nie istnieje. Punkt 57. regulaminu ramowego mistrzostw świata, podpunkt 1. wyraźnie mówi o tym, że FIA nagradza tytułami w następujących kategoriach:

– Mistrz świata*
– Mistrz świata producentów
– Mistrz świata w kategorii WRC 2 Pro*
– Mistrz świata producentów w kategorii WRC 2 Pro
– Mistrz świata WRC 2*
– Mistrz świata Junior WRC*

*wśród kierowców oraz pilotów

Dalej czytamy kogo obecność wymagana jest na gali FIA kończącej sezon, podczas której wręcza się statuetki i nagrody. Mamy tam między innymi wszystkich zawodników z pierwszej trójki WRC oraz mistrzów w WRC 2 Pro, WRC 2 i Junior WRC. To oznacza, że Kajetanowicz i Szczepaniak nawet nie muszą się tam pojawiać, bo według FIA nie ma czegoś takiego, jak wicemistrzostwo świata WRC 2.

Oczywiście patrząc na same wyniki, punktację i pozycje, możemy sobie potocznie mówić, że Kajto i Maciek zostali wicemistrzami świata. Oficjalnie natomiast taki tytuł nie istnieje i formalnie załoga Lotos Rally Team nie sięga po wicemistrzostwo. Jeśli chcielibyśmy trzymać się ustalonych reguł, to możemy ich nazwać zdobywcami drugiego miejsca w kategorii WRC 2.

Tak czy inaczej, Polacy pokazali się w tym sezonie ze znakomitej strony. Miejsca na podium, zwycięstwo w Rajdzie Turcji, dorobek aż 88 punktów i drugie miejsce na koniec sezonu. Chyba wszyscy przed sezonem wzięliby taki wynik z pocałowaniem ręki.

Przeczytaj również