Jedyny raz w historii

Jedyny raz w historii

Podaj dalej

Już w piątek, 25 sierpnia rozpocznie się oficjalnie 47. Rajd Barum. Zanim jednak na trasach pojawią się pierwsze załogi, przypomnijmy sobie, co działo się w roku 1999, kiedy to Janusz Kulig wygrał czeskiego klasyka, jako jedyny Polak w historii.

Na starcie 29. edycji popularnej Barumki znalazło się 112 załóg, na czele z Ladislavem Kreckiem, Enrico Bertone i Januszem Kuligiem. Bazą imprezy był wtedy naturalnie Zlin. Kulig tworzył wtedy parę z Emilem Horniackiem a ich rajdową bronią była Toyota Celica GT-Four.

Organizatorzy przygotowali wtedy 18 odcinków specjalnych o łącznej długości 230 km. Wszystko rozpoczęło się od próby Ludkovice, na której z fenomenalnej strony pokazał się Kulig. Nie inaczej było na kolejnych dwóch testach, po których przewaga Polaka wynosiła już 10,2 s. Na zakończenie dnia załoga w Toyocie prowadziła z różnicą 24,6 s. nad Jaroslavem Starym i 29,5 s. nad Ladislavem Kreckiem. Drugiego dnia dominacja polsko-słowackiej załogi trwała i ostatecznie zakończyła się zwycięstwem o prawie minutę nad drugą parą.

W tym samym roku Janusz Kulig wygrał jeszcze Rajd Karkonoski, a jego zwycięstwo w Rajdzie Barum pozostaje jedynym polskim w historii tej imprezy.

Tagi: Janusz Kulig Barum

 

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News