Jak zwiększyć zasięg samochodu elektrycznego? Właściciel Tesli daje kilka cennych wskazówek

Zasięg samochodów elektrycznych wciąż jest jedną z największych bolączek aut korzystających z tej najnowszej technologii. Problem ten nasila się szczególnie zimą, kiedy nawet przy delikatnych mrozach i niskich temperaturach zasięg na pełnej baterii spada. Właściciele Tesli podzielili się jednak swoimi doświadczeniami, jak radzić sobie nawet z ekstremalnym zimnem. 

mandat za ladowanie samochodu tesla freepik
Podaj dalej

Zasięg samochodów elektrycznych – jak zwiększyć go zimą?

samochody elektryczne
fot. pixabay

Samochody spalinowe zimą również mają większy apetyt na paliwo, jednak różnica ta nie powinna wynieść więcej niż około 5-10%. I to tylko w jeździe miejskiej, kiedy często silnik nawet nie zdąży się rozgrzać. W przypadku samochodów elektrycznych sytuacja wygląda zgoła inaczej. Prowadzenie elektryka na mrozie może być bardzo trudna. Ale niektórzy właściciele samochodów elektrycznych twierdzą, że mają działający zestaw prostych porad. 

Tesla w zeszłym miesiącu trafiła na pierwsze strony gazet. Wszystko za sprawą zablokowanych ładowarek w Chicago, gdzie kierowcy samochodów elektrycznych mieli problemy z ładowaniem swoich samochodów poniżej 0 stopni Celsjusza. Cała akcja wywołała falę krytyki i dała sceptykom dużo argumentów do kwestionowania samochodów elektrycznych. 

I choć badania wykazują, że samochody elektryczne faktycznie mogą stracić aż 30% zasięgu w chłodniejszych dniach, a ładowanie może zająć więcej czasu, ograniczenia te nie są aż tak uporczywe, jak mogłoby się wydawać. Eksperci twierdzą, że do elektryków nie można podchodzić jak 1:1 do samochodu spalinowego. Upewnienie się, że nie zabraknie nam prądu musi być bardziej zaplanowane i często zależy od naszej domowej infrastruktury. 

Portal Business Insider przeprowadził rozmowę z ośmioma właścicielami Tesli, który podzielili się swoimi wskazówkami, jak korzystać z elektryka zimą. 

samochod elektryczny ładowanie freepik
Freepik

Zawsze przygotuj swój akumulator 

Właściciele Tesli twierdzą, że ważne jest, aby uruchomić samochód z odpowiednim wyprzedzeniem. Aplikacja Tesli umożliwia właścicielom ustawienie wstępnego stanu samochodu. Dzięki temu temperatura akumulatora i kabiny zostaną ustawione z wyprzedzeniem. „W dni, kiedy odwożę syna do szkoły, tuż przed wyjazdem planuję wstępne przygotowanie samochodu.

Ładuj dopiero po 30-45 minutach od rozpoczęcia jazdy 

Jeśli nie masz czasu na przygotowanie samochodu, Tesla zaleca korzystanie z wewnętrznego systemu nawigacji. Pomoże on wybrać miejsce ładowania oddalone o około 30 minut. Wszystko po to, aby akumulator osiągnął odpowiednią temperaturę do ładowania. 

Gdy tylko możesz, podłączaj auto do prądu 

Tesla Model S
Tesla Model S

Jeden z kierowców powiedział, że bardzo rzadko ma problemy ze swoją Teslą na mrozie. – Kiedy słyszysz te straszne historie, jest to zwykle wynikiem złego planowania. Wystarczy zostawić samochód na zimną noc bez ładowania. 

Inni właściciele twierdzą, że kluczem jest posiadanie ładowarki w domu. Według strony internetowej Tesli, utrzymując samochód podłączony do prądu, właściciele mogą zapobiec utracie zasięgu i utrzymać optymalną temperaturę akumulatora. 

Właściciel Tesli Model 3: – Mówiłem ludziom „Jeśli myślicie o zakupie pojazdu elektrycznego i nie możecie naładować go w domu, poczekajcie aż będzie to możliwe.” Naprawdę potrzebujesz miejsca, w którym możesz go naładować przez noc.

Zasięg: zapewnij sobie bezpieczny bufor

2024-tesla-model-3-2
fot. Tesla

Kolejny z kierowców powiedział, że zawsze zostawia sobie 20-procentowy zapas w stosunku do tego, co mówi jego samochód. Zasięg może czasami gwałtownie spaść, więc nie ma sensu jechać na tzw. rezerwie. Ponadto, ładowanie przy zimnych temperaturach może być dużo dłuższe. 

Korzystaj z ogrzewania z głową 

Aby utrzymać jak najdłuższy zasięg, trzeba korzystać z ogrzewania z głową. Jeden z kierowców podał, że podczas ładowania włącza odmrażanie i ogrzewanie kabiny. A aby utrzymać duży zasięg, podczas jazdy wyłącza ogrzewanie kabiny i zamiast tego korzysta z podgrzewanych siedzeń. 

Przeczytaj również