Zatankowałeś benzynę lub Diesel i odjechałeś ze stacji bez płacenia? Jak się zachować, żeby uniknąć konsekwencji?

Wielu osobom zdarza się zatankować benzynę lub paliwo typu Diesel i… odjechać ze stacji bez płacenia. Często takie zachowanie może być wynikiem pośpiechu, lub zwykłego zagapienia się. Jeśli przydarzy się nam taka sytuacja, jak powinniśmy się zachować, aby uniknąć konsekwencji? Tankowanie i odjechanie ze stacji paliw bez płacenia to rzecz jasna przestępstwo, jednak można z tych opresji wyjść suchą stopą. Wyjaśniamy. 

stacja-benzynowa-tankowanie-diesel-benzyna
Podaj dalej

Kradzież? Ja zapomniałem!

Opuszczenie stacji benzynowej po zatankowaniu benzyny lub paliwa typu Diesel bez płacenia to przestępstwo. Od zawsze funkcjonuje to tak, że najpierw tankujemy, dopiero później płacimy. Jednakże, rytm dnia, mnóstwo spraw na głowie, czy krzyczące z tyłu samochodu dzieci, mogą wytrącić nas z równowagi. 

„Osoba, która wiedząc, że płatność na miejscu za wszelkie dostarczone towary lub wykonane usługi jest od niego wymagana, nieuczciwie ucieka bez zapłacenia zgodnie z wymaganiami i z zamiarem uniknięcia zapłaty, będzie winny przestępstwa.”

W poważnych przypadkach osobie uznanej za winną tankowania bez zapłaty może grozić maksymalnie dwa lata więzienia i bardzo wysoka grzywna. 

Jak się zachować, gdy zapomnimy zapłacić za benzynę lub Diesel?

Policja może jednak nie wszcząć śledztwa w sprawie ucieczki bez płacenia za paliwo, chyba że istnieje dowód na przestępczy zamiar. Funkcjonariusze zareagują wtedy, gdy istnieje oczywisty zamiar kradzieży. Co to dokładnie oznacza?

Nie ma określonej polityki w odniesieniu do wykroczenia polegającego na opuszczeniu stacji benzynowej bez uiszczenia opłaty. Każda sytuacja jest traktowana osobno, a brytyjska policja wydała nawet szczególne wytyczne dla sprzedawców. 

– Jeśli podejrzany tankuje paliwo, wchodzi na stację, kupuje przedmioty, sprzedawca podczas rozmowy zapyta, czy tankował paliwo. Jeśli to pytanie padło, za przestępstwo uznaje się wówczas fałszywe oświadczenie. W przypadku, gdy kierowca zatankuje, a potem po prostu odjedzie, mamy do czynienia z wykroczeniem na przykład wtedy, gdy miał założone fałszywe tablice rejestracyjne. 

Jeżeli obsługa stacji benzynowej uzna, że zatankowanie i odjechanie bez zapłaty było niezmierzone lub przypadkowe, powinna spróbować namierzyć kierowcę na podstawie danych, na przykład z tablicy rejestracyjnej i niezwłocznie ustalić przebieg wydarzeń. 

Jak zapobiegać kradzieżom na stacji benzynowej?

W 2018 roku komendant brytyjskiej policji Simon Cole powiedział, że najlepszym rozwiązaniem byłoby płacenie za paliwo jeszcze przed jego zatankowaniem. – Przemysł naftowy mógłby zaprojektować system zmuszający kierowców do płacenia z góry. Nie robią tego, ponieważ spacer po ich sklepach jest częścią oferty biznesowej. 

Przeczytaj również