Zapomnij o Dieslu i benzynie! Elektryczne Audi RS E-Tron GT to najlepiej jeżdżący samochód w historii marki

Zapomnij o Dieslu i benzynie! Elektryczne Audi RS E-Tron GT to najlepiej jeżdżący samochód w historii marki

2021-audi-rs-e-tron-gt-po-co-diesel

Podaj dalej

Audi rozwinęło swoje silniki typu Diesel do tego stopnia, że postanowiło montować je w swoich sportowych samochodach spod znaku „S”. Zapomnijcie jednak o silnikach spalinowych z Ingolstadt. Najnowsze elektryczne Audi RS E-Tron GT jest bowiem najlepszym samochodem w historii marki.

2021-audi-rs-e-tron-gt-po-co-diesel

Najlepsze Audi w historii?

Niemiecka marka zaprosiła dziennikarzy na grecką wyspę Rodos, gdzie garstka szczęśliwców miała okazję poprowadzić przedprodukcyjną wersję Audi RS E-Tron GT. Elektryczny samochód ma oficjalnie zadebiutować jeszcze pod koniec tego roku. I tu pada ważne pytanie. Po co komu Diesel lub mocna benzyna?

Topowy wariant nadchodzącej linii E-Tron GT będzie wyposażony w dwa silniki elektryczne, jeden z przodu i jeden z tyłu. Wstępne dane potwierdzone przez rzecznika Audi to 598 KM (w trybie Overboost 646 KM) i moment obrotowy w wysokości 830 Nm. Takie liczby poskutkują rozpędzeniem go do 100 km/h w mniej niż 3,5 sekundy, mimo wagi około 2,3 tony. Maksymalna prędkość tego zestawu to 250 km/h. 

Audi RS e tron GT
Audi RS e tron GT

Po co komu Diesel?

Elektryczny sportowy sedan ma dwustopniową skrzynię biegów, przy czym pierwszy bieg utrzymuje prędkość poniżej 80 km/h. Bezemisyjna alternatywa dla Audi RS7 jest szersza i niższa, ale ma mniej więcej tę samą długość. Linia dachu jest bardziej pochylona z tyłu, co drastycznie ogranicza przestrzeń nad głową dla pasażerów na tylnych siedzeniach. 

Sprzedaż Audi E-Tron GT rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a ceny powinny oscylować w granicach 500 tys. złotych. Wersja RS ma z kolei zaczynać się od 646 tys. złotych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News