Zaparowane szyby - możesz pozbyć się problemu raz na zawsze. Nie wydasz przy tym ani złotówki

Zaparowane szyby to problem wielu kierowców, który nasila się przy jesienno-zimowej aurze. Zła pogoda i duża wilgotność nie wpływają pozytywnie na widoczność przed przednią szybę, która prawie zawsze jest zaparowana. Istnieją jednak sposoby, aby pozbyć się tego problemu raz na zawsze. Nie wydasz przy tym ani złotówki. 

zaparowana-szyba-freepik
Podaj dalej

Zaparowane szyby? Nigdy więcej

zaparowana-szyba-freepik
fot. freepik

Jeśli jest coś, co łączy wszystkich kierowców, to oczekiwanie, aż zaparowane szyby wreszcie pozwolą wyruszyć spod domu. Kondensacja i wilgoć nie są sprzymierzeńcami zmotoryzowanych, ale problem ten można bardzo łatwo rozwiązać. 

Eksperci ujawniają cztery proste sposoby, dzięki którym zaparowane szyby już nigdy nie będą stanowiły problemu. Nie wydamy przy tym ani złotówki, bowiem każdy z nas ma choć jeden ten produkt w domu. 

Sposób 1: Żwirek dla kota 

Koci żwirek, który wsypujemy do kuwety naszego domowego pupila może mieć także inne zastosowanie. Włóż świeży żwirek do rajstop, zawiąż je i umieść na półce na przedniej i tylnej szybie. Dzięki temu pozbędziesz się występującej wilgoci, a szyby przestaną parować. 

Sposób 2: Posmaruj szyby płynem do mycia nauczyć

Ten trik często stosowany jest aby zapobiec parowaniu luster w naszych domowych łazienkach. Ale działa także w samochodzie. Klasyczna wskazówka polega na wcieraniu płynu do mycia naczyń suchą szmatką i polerowanie aż do sucha. 

Ten zabieg zapobiega powstawaniu kondensacji, gdy ciepłe powietrze osiada na chłodnej powierzchni okna. Podczas gdy nauka stojąca za tą sprytną sztuczką może polegać po prostu na usunięciu brudu z okien, kierowcy używają jej od lat. 

Sposób 3: Saszetki z krzemionką 

W pudełku razem z nowymi butami zazwyczaj znajdziemy także saszetki z krzemionką. Wrzucenie kilku opakować do pudełka i trzymanie ich w samochodzie zapobiega gromadzeniu się wilgoci. 

Poręczne saszetki, które znajdziemy w nowych butach, mogą wchłonąć nawet 40% wilgotności w zamkniętym pomieszczeniu. Co więcej, gdy saszetki staną się ciężkie od zgromadzonej wilgoci, można je ogrzać, wysuszyć i ponownie użyć w samochodzie. 

Sposób 4: Czyszczenie okien pianką do golenia 

To może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale eksperci sugerują rozprowadzenie pianki do golenia na szybach. Następnie trzeba ją wetrzeć palcami, a potem wytrzeć. „Folia” która się utworzy po wytarciu zapobiega przywieraniu wilgoci do okna, dzięki czemu szyby nie zaparują. Co więcej, pianka do golenia jest tak mocno napowietrzona, że warstwa folii jest na tyle cienka, że nie zostawia żadnych smug ani śladów, które mogą zasłaniać widok. 

Przeczytaj również