Wydrukował skrzynię biegów do F1 na drukarce 3D. Sprawą zainteresowała się już FIA

Wydrukował skrzynię biegów do F1 na drukarce 3D. Sprawą zainteresowała się już FIA

Podaj dalej

Technologia druku 3D powoli znajduje swoje zastosowanie w coraz większej liczbie aspektów przemysłu motoryzacyjnego. Stosuje się ją zarówno do produkcji tytanowych osłon końcówek wydechu, jak i felg, czy kompletnych modeli samochodów. Tym razem ktoś wydrukował jednak całą skrzynię biegów do bolidu F1. 

drukarka 3d F1

Okazuje się, że można wydrukować na drukarce 3D skrzynię biegów w stylu Formuły 1. To naprawdę imponujący kawał inżynierii, a właściwie w pełni działająca replika. Za pomocą łopatek szybko i precyzyjnie zmienia biegi. 

Drukowanie 3D w przemyśle motoryzacyjnym

Bugatti wykorzystuje tytanowe osłony do wydechu, Porsche drukuje specjalne kubełkowe fotele. 

drukarka 3d F1

– Zawsze lubiłem techniczną stronę sportów motorowych. Kiedyś ścigałem się i budowałem własne samochody, ale okoliczności życia się dla mnie zmieniły. Pomyślałem więc, że mogę nadal uczestniczyć w tym świecie i postanowiłem rozpocząć taki projekt – napisał na portalu Reddit autor projektu. 

Do tej pory opublikował na swoim kanale pięć filmów opisujących proces inżynierii i budowy skrzyni biegów. Wszystko zaczęło się od szczegółowego wirtualnego modelu skrzyni. Ważne jest, aby pamiętać, że projekt nie jest dokładną kopią konkretnej skrzyni biegów, ale mieszanką różnych konstrukcji. 

Niezwykły projekt skrzyni biegów

drukarka 3d F1

– Różni się od skrzyni biegów, jaką znajdziecie w zwykłym drogowym samochodzie. Największa różnica to niewiarygodny poziom optymalizacji projektu/materiałów i szybkości zmiany biegów. Przez bardzo krótką chwilę ta skrzynia może pracować na dwóch biegach jednocześnie. 

W najnowszym wideo widzimy, jak skrzynia działa i zmienia biegi. Niestety, na ten moment służy ona tylko do celów ekspozycyjnych. Nie możemy jednak wykluczyć, że któregoś dnia utalentowany twórca będzie mógł wydrukować ją z mocniejszych materiałów i sprawdzić w boju. Trzymamy kciuki!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News