Wiemy, ile samochodów na minutę produkują najwięksi giganci na świecie. Opadnie ci szczęka!

Który producent samochodów produkuje najwięcej samochodów na minutę? Przemysł motoryzacyjny to dziś ogromny, wielomiliardowy, międzynarodowy biznes. Każdego roku produkowanych jest prawie 100 milionów nowych samochodów! Ta skala jest trudna do zrozumienia, więc warto przyjrzeć się liczbom w nieco mniejszej skali. Królem jest tutaj Volkswagen.

fabryka-ile-samochodow-volkswagen
Podaj dalej

Volkswagen na czele

volkswagen logo nowe auto

Chiny produkują najwięcej samochodów na minutę (48,9). To więcej, niż trzy następne – USA, Niemcy i Meksyk – razem wzięte (47,7). Rozbicie branży motoryzacyjnej na to, co dzieje się w ciągu jednej minuty, to świetny sposób na wizualizacje jej rozmiaru. 

Raport MoneyShake.com pokazuje dane branżowe, rozkładając liczbę pojazdów produkowanych przez jednego producenta na minutę. Tutaj Volkswagen i Toyota górują nad resztą branży, wytwarzając odpowiednio 19,9 i 19,8 samochodów na minutę. 

Hyundai zajmuje trzecią pozycję z dość sporo stratą, produkując 13,7 samochodów na minutę. Pozostali z największych 10 producentów samochodów to:

General Motors 13
Ford 12,2
Nissan 11,0
Honda 10,0
FCA 8,8
Renault 7,9
Nissan 6,9

akcja-serwisowa-paliwo-toyota-lexus

Wiodąca pozycja Volkswagena i Toyoty daje im również znaczną przewagę w przychodach. Te firmy zarabiają odpowiednio 1,9 mln zł i 2 mln zł na minutę. Choć Hyundai jest trzecim co do wielkości producentem, nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce pod względem przychodów. Daimler zajmuje najniższy stopień podium z przychodami na poziomie 1,3 mln zł na minutę. Tuż za nim jest Ford (1 mln zł) i Honda (990 tys. zł). 

Liczba sprzedanych elektryków na minutę

  1. Tesla – 42
  2. BYD – 26
  3. BJEV – 18
  4. BMW – 16
  5. Nissan – 10
  6. VW – 6
  7. SAIC – 6
  8. Geely – 9
  9. Hyundai – 8
  10. Renault – 7

Samochody są niezbędna potrzebą wielu milionów ludzi, ale łatwo nie zauważyć skali, z jaką działa branża motoryzacyjna. Te dane pomagają umieścić liczby w szerszym kontekście. Prawie 100 milionów samochodów produkowanych każdego dnia składa się z dziesiątek tysięcy części, niezliczonych kabli i dużej ilości miękkich w dotyku materiałów, które przecież muszą skądś w fabryce się wziąć. 

Fabryka w Zwickau
Fabryka w Zwickau

Przeczytaj również