Tęsknicie za Polskim Fiatem 126p? Tak może wyglądać odrodzony kultowy maluch!

Fiat od lat oddaje hołd stylowi retro, którego uosobieniem jest popularna „500-ka”. Włoski producent niedawno wprowadził elektryczną wersję małego hatchbacka. Nostalgia to coś wspaniałego, a na najnowszych renderach widzimy kolejne wyobrażenie projektantów Fiata. To jeden z najważniejszych modeli w polskiej historii motoryzacji: Fiat 126p. 

Fiat 126p polski maluch
Podaj dalej

Fiat 126p polski maluch

Prawie 5 mln maluchów

Słynny maluch zadebiutował w 1972 roku jako następca 500, choć ten model tak naprawdę wycofano dopiero trzy lata później. Produkcja malucha trwała do 2000 roku. Przez 28 lat na drogach pojawiło się ponad 4,7 miliona tych małych samochodów. 

Samochód był szczególnie popularny w Polsce, ponieważ to nasz zakład zajmował się montażem 126p. Maluch był popularny także w byłej Jugosławii, gdzie za budowę odpowiedzialne były zakłady Zastawy. 

Fiat 126p polski maluch

VW pokazuje drogę

Dlaczego więc nie skorzystać z dużej liczby fanów 126p i stworzyć nowego? Nowa platforma elektryczna wydaje się być idealna. Volkswagen już sięga do pokładów historii, prezentując m. in. starego Transportera w koncepcji ID. 

Na portalu motor1.com pojawiły się rendery nowego 126p, a wynik jest wspaniały. Podobnie jak oryginał, samochód cechuje się elegancką prostotą. Szczególnie do gustu przypadł nam przód, ozdobiony nowoczesnymi diodami LED. Fiat zdecydowanie powinien pomyśleć o ożywieniu modelu 126. 

Fiat 126p polski maluch

Nowa lepsza platforma elektryczna byłaby dobrą inwestycją, a włoski producent mógłby zbudować na niej dużo więcej pojazdów, niż dotychczas. Najnowszy Fiat 500e ma 3,63 metra długości, a akumulatory mają pojemność 42 kWh, co wystarczy na 320 kilometrów zasięgu.

Fiat 126p polski maluch

Przeczytaj również